Πέμπτη θέση στο Πόρτλαντ για Μπανιώτη

Την πέμπτη θέση στον τελικό του άλματος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στο Πόρτλαντ κατέλαβε ο Κώστας Μπανιώτης, πραγματοποιώντας άλμα στα 2.29 μέτρα.

Στην πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στο Πόρτλαντ κατέλαβε ο Κώστας Μπανιώτης, με άλμα στα 2.29.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια τόσο τα 2.20 μ., όσο και τα 2.25 μ., ενώ με τη δεύτερη «πέταξε» και πάνω από τα 2.29 μ.

Στη συνέχεια όμως δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει την υπέρβαση, μιας και ο πήχης ανέβηκε στα 2.33 μ., με τον Μπανιώτη να μετρά τρεις άκυρες προσπάθειες.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Τζιανμάρκο Ταμπέρι με επίδοση στα 2.36 μ., ενώ πίσω του τερμάτισαν οι Γκαρμπάζ (Βρεατανός) και Κινάρντ (Αμερικανός) με άλμα στα 2.33 μ., με τον πρώτο ωστόσο να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο, μιας και είχε συνολικά καλύτερες προσπάθειες.

Ο Ιταλός παγκόσμιος πρωταθλητής επιβεβαίωσε τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή αυτή τη στιγμή στο αγώνισμα, ξεπερνώντας με την πρώτη του προσπάθεια τα 2.36 μ., ενώ στη συνέχεια απέτυχε να ξεπεράσει τα 2.40 μ., επίδοση που θα αποτελούσε νέο ρεκόρ Ιταλίας.