Ο 60ος για Ρίο, Χρήστος Βολικάκης

Ο Χρήστος Βολικάκης εξασφάλισε και τυπικά την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο 60ος για Ρίο, Χρήστος Βολικάκης

Ο ποδηλάτης της πίστας θα μετάσχει για τρίτη διαδοχική φορά στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός, έχοντας προκριθεί στο αγώνισμα του κεΐρίν. 

Η Παγκόσμια Ομοσπονδία ποδηλασίας έδωσε στη δημοσιότητα τη λίστα με τις χώρες και τις θέσεις που εξασφαλίζει η κάθε μία στα πέντε Ολυμπιακά αγωνίσματα.

Με την ανακοίνωση των 36 χωρών που εξασφαλίζουν τη θέση ολοκληρώθηκε λοιπόν και τυπικά η πρόκριση του Χρήστου Βολικάκη.

Mε την πρόκριση του Βολικάκη η Ελλάδα έφτασε τους 60 αθλητές και αθλήτριες που έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Αναλυτικά:

Στίβος 16
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Μερούσης Χριστόφορος (μαραθώνιος)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Κολύμβηση 11
Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)
Απόστολος Χρήστου (100μ. ύπτιο)

Άννα Ντουντουνάκη  (100μ. πεταλούδα)

Υδατοσφαίριση 13
Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 5
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σκοποβολή 2
Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθυμης Μίττας (σκητ)

Ξιφασκία 1
Βάσω Βουγιούκα

Κωπηλασία 6
Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

Γυμναστική 2
Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Ποδηλασία 2
Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)
Χρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)

Συγχρονισμένη κολύμβηση 2
Ντουέτο

Επίσης σε πολύ καλό δρόμο για να πάρουν την πρόκριση καθώς είναι μέσα στο βαθμολογικό ranking είναι οι Βάσω Βουγιούκα, Ηλίας Ηλιάδης, Ρομάν Μουστόπουλος, Παναγιώτης Γκιώνης

Best of internet