Ισοπέδωσε την Ιβάνοβιτς η Πλισκόβα, εντυπωσιάζει η Ριμπαρίκοβα (vids)

Η Καρολίνα Πλισκόβα έπειτα από ένα εξαιρετικό ματς επικράτησε 6-2, 6-0 της Άννας Ιβάνοβιτς και πήρε το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Ιndian Wells, ενώ η Μαγκνταλένα Ριμπαρίκοβα συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις, αποκλείοντας την Μπελίντα Μπέντσιτς.

H 23χρονη Tσέχα χρειάστηκε μόλις 49 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σέρβας, που δεν κατάφερε να βρει ποτέ ρυθμό στο ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι έκανε 6 break, αξιοποιώντας τα 6 από τα 9 break points που είχε.

Επόμενη αντίπαλος που θα αντιμετωπίσει η Πλισκόβα είναι η Bρετανίδα Τζοάνα Κόντα, η οποία με η σειρά της απέκλεισε την Tσέχα Ντενίζα Αλέρτοβα με 6-4, 6-1.

Τις εντυπώσεις κλέβει μέχρι στιγμής η Μαγκνταλένα Ριμπαρίκοβα (Νο.97), η οποία πέταξε εκτός διοργάνωσης το Νο.8 της κατάταξης Μπελίντα Μπέντσιτς με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-3).

Πλέον η Σλοβάκα θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ιταλίδα Βίντσι (Νο.10) η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Σβιτολίνα (Νο.14) με 2-0 σετ (6-1, 6-3) σε 1 ώρα και 1 λεπτό.

Στον 4ο γύρο θα δώσουν το παρόν και οι Μπατσίντσκι (Νο.21) και Στόζουρ (Νο.28) που επικράτησαν με 2-1 σετ απέναντι στις Μπουσάρντ (Νο.42) και Μακχέιλ (Νο.62).

Την πρόκριση εξασφάλισε και η Ντάρια Κασατκίνα (Νο.48) που χρειάστηκε 2 ώρες και 47 λεπτά προκειμένου να λυγίσει την Μόνικα Πούινγκ (Νο.67) με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6).

Τέλος εύκολο έργο είχε και η Βικτόρια Αζαρένκα (Νο.15) απέναντι στην Ζανγκ, την οποία απέκλεισε με 2-0 σετ σε 1 ώρα και 33 λεπτά.