Νικήτρια στο σύνθετο η Κελαϊδίτη!

Με την πρωτιά της Ελένης Κελαϊδίτη στο σύνθετο ατομικό έπεσε η αυλαία της δεύτερης ημέρας του μίτινγκ ρυθμικής γυμναστικής «Aphrodite Cup», στο Ολυμπιακό Κέντρο του Φαλήρου.

Νικήτρια στο σύνθετο η Κελαϊδίτη!

H Κελαηδίτη είναι αθλήτρια του συλλόγου «Η Αρμονία» που διοργανώνει το μίτινγκ σε συνεργασία με το Δήμο Π. Φαλήρου και εξέφρασε την ικανοποίησή της για το αποτέλεσμα αυτό:

«Είμαι χαρούμενη γι’ αυτή την πρώτη θέση, γιατί ήθελα να την αφιερώσω στο σύλλογό μου που κάνει αυτή την αξιέπαινη προσπάθεια με τη διοργάνωση ενός μεγάλου μίτινγκ ρυθμικής γυμναστικής στην Αθήνα. Έκανα κάποια λάθη που πρέπει να τα διορθώσω και να σταθεροποιηθώ.

Θα μετάσχω σε δύο Παγκόσμια Κύπελλα, ένα στη Λευκορωσία και ένα στην Ισπανία. Εκεί, θα προσπαθήσω να είμαι ακόμη καλύτερη», τόνισε η μαθήτρια της Α’ Λυκείου που αγωνίζεται για πρώτη χρονιά στην κατηγορία των γυναικών.

Η αθλήτρια της Μαρίνα Φατέεβα είχε την καλύτερη βαθμολογία στην κορδέλα με 16.900, αλλά και στην μπάλα 16.900, αγωνίσματα στα οποία είχε εξαιρετικά προγράμματα, ενώ στο στεφάνι που δεν απέφυγε τα λάθη ήταν δέκατη με 14.750 και στις κορύνες πέμπτη με 15.450.
Επίσης, η Ελλάδα κατετάγη δεύτερη στην ομαδική βαθμολογία του ατομικού στις νεάνιδες (88.550) με την Ντρίκου (58.900) και τη Δερβίση (29.650) να είναι οι δύο μεγάλες πρωταγωνίστριες αυτής της επιτυχίας. 

Οι αθλήτριες που προκρίθηκαν στους τελικούς των οργάνων του «Aphrodite Cup 2016» στις γυναίκες και στις νεάνιδες και οι τελικές βαθμολογίες στα σύνθετα ατομικά και στο ομαδικό του ατομικού: 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 
Μπάλα 

   1.Κελαϊδίτη (Ελλάδα) 16.900
   2.Αφουξενίδι (Καζακστάν) 16.100
   3.Σαριμπάι (Καζακστάν) 15.950
   4.Κχάνινα (Ουκρανία) 15.900
   5.Χριστοδουλίδου (Κύπρος) 15.850
   6.Κανκάγια (Τουρκία) 15.250
   7.Αΐ (Γαλλία) 14.900
   8.Ζοβενίν (Γαλλία) 14.850

Στεφάνι 
  1.Σαριμπάι (Καζακστάν) 16.700
  2.Χριστοδουλίδου (Κύπρος) 16.150
  3.Κχάνινα (Ουκρανία) 15.800 
  4. Αφουξενίδι (Καζακστάν) 15.650
  5.Κανκάγια (Τουρκία) 15.450
  6. Ευριπίδου (Κύπρος) 15.150
  7. Σουά (Καναδάς) 14.800
  8. Αΐ (Γαλλία) 14.800

Κορύνες 
1.Κανκάγια (Τουρκία) 15.800
2.Ζοβενίν (Γαλλία) 15.800
3.Ζβονιάριοβα (Καζακστάν) 15.700 
4.Σέρλοκ (Μ. Βρετανία) 15.500
5.Κελαϊδίτη (Ελλάδα) 15.450
6.Κχάνινα (Ουκρανία) 15.350
7.Αφουξενίδι (Καζακστάν) 15.300
8.Χριστουδουλίδου (Κύπρος) 15.150

Κορδέλα 
1.Κελαϊδίτη (Ελλάδα) 16.900
2. Σαριμπάι (Καζακστάν)16.150
3.Κχάνινα (Ουκρανία) 15.750
4. Αφουξενίδι (Καζακστάν) 15.550
5. Κανκάγια (Τουρκία) 15.350
6.Ευριπίδου (Κύπρος) 15.100
7.Αΐ (Γαλλία) 14.450
8.Χριστοδουλίδου (Κύπρος) 14.400

Σύνθετο ατομικό (τελική)
1.Κελαϊδίτη (Ελλάδα) 64.000
2.Σαριμπάι (Καζακστάν) 63.750
3.Κχάνινα (Ουκρανία) 62.800

ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Στεφάνι
 
1.Ποχράνιτσνα (Ουκρανία) 15.200
2.Ντρίκου (Ελλάδα) 14.800
3.Ντζούρκινα (Ρωσία) 14.650 
4.Ντεμιρόρς (Τουρκία) 14.350
5.Ράιτς (Ισραήλ) 14.000
6. Κογιάρντ (Γαλλία) 13.900
7.Στόιαν (Ρουμανία) 13.850
8.Ρουστέμοβα (Καζακστάν) 13.750 

Σχοινάκι
1.Ντζούρκινα (Ρωσία) 15.150
2.Ντρίκου (Ελλάδα) 15.050
3.Ποχράνιτσνα (Ουκρανία) 14.750
4.Τουνσέλ (Τουρκία) 14.350
5.Κογιάρντ (Γαλλία) 14.050
6.Ράιτς (Ισραήλ) 13.850
7.Ρουσταμκίζι (Καζακστάν) 13.800
8.Μπέρνιακ (Πολωνία) 13.500

Μπάλα 
1.Δερβίση (Ελλάδα) 15.550
2.Ποχράνιτσνα (Ουκρανία) 15.150
3.Ρουστέμοβα (Καζακστάν) 14.850
4.Ράιτς (Ισραήλ) 14.700
5.Τουνσέλ (Τουρκία) 14.350
6.Ντζούρκινα (Ρωσία) 14.350
7.Κογιάρντ (Γαλλία) 14.300
8.Στόιαν (Ρουμανία) 13.900

Κορύνες 
1.Ντιατσένκο (Ουκρανία) 15.750
2.Ντζούρκινα (Ρωσία) 15.150
3.Ρασίντ (Γαλλία) 14.700
4.Σκαλίμη (Ελλάδα) 14.600
5.Ράιτς (Ισραήλ) 14.450
6.Τουνσέλ (Τουρκία) 14.300
7.Φερνάντες Κιλέζ (Ισπανία) 14.200
8.Αμπντιρμπέκοβα (Καζακστάν) 13.950 

AΝΣΑΜΠΛ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 
5 μπάλες

1.Καζακστάν 26.450
2.«Salut Club» (Kαναδάς) 24.600
3.«Γ.Σ Ηλιούπολης» 23.800
4.Τουρκία 22.650
5.«Σφιγμός» 21.900 

Σύνθετο ατομικό (τελική βαθμολογία)
1.Ποχράνιτσνα (Ουκρανία) 60.150
2.Ντζούρκινα (Ρωσία) 59.300
3.Ντρίκου (Ελλάδα) 58.90

Ομαδική βαθμολογία ατομικού (τελική)
1.Ουκρανία 90.600
2.Ελλάδα 88.550
3.Τουρκία 85.750

Πρόγραμμα αγώνων
Κυριακή, 13 Μαρτίου 2016

12.00 ­ 13.30: Αγώνας κορασίδων: σχοινάκι ­ στεφάνι
13.40 ­ 14.00: Απονομή μεταλλίων κορασίδων
14.00 ­ 15.05: Τελικοί, ατομικό νεανίδων: σχοινάκι ­ στεφάνι
                          Τελικοί, ατομικό γυναικών: στεφάνι ­ μπάλα
15.30 – 16.00: Τελικός ομαδικού γυναικών: 5 μπάλες
16.05 ­ 17.20: Τελικοί, ατομικό νεανίδων: μπάλα ­ κορύνες
                         Τελικοί, ατομικό γυναικών: κορύνες ­ κορδέλα
17.20 ­ 18.00 Gala    

Best of internet