Έκανε την έκπληξη η Αλέρτοβα απέναντι στην Κέρμπερ (vid)

Πρόωρο αντίο στο Indian Wells είπε το Νο. 2 της παγκόσμιας κατάταξης, Αντζελίκ Κέρμπερ, η οποία ηττήθηκε από την Ντενίσα Αλέρτοβα με 2-0 σετ και αποχαιρέτησε την διοργάνωση στην πρεμιέρα της.

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η Αντζελίκ Κερμπέρ γνώρισε τον αποκλεισμό στην πρεμιέρα της στο Indian Wells, με την Τσέχα Ντενίσα Αλέρτοβα (Νο.64 του ταμπλό) να την υποχρεώνει σε ήττα με 2-0 σετ (7-5,7-5) σε μια εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση.

Η 28χρονη Γερμανίδα Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης πλήρωσε τα λάθη της στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, επιτρέποντας στην 23χρονη αντίπαλο της να κερδίσει τέσσερα συνεχόμενα games στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στην ανατροπή με 7-5 και ολοκληρώνοντας την έκπληξη σε 1 ώρα και 38 λεπτά.

Πλέον η Αλέρτοβα θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο της διοργάνωσης την Βρετανίδα, Τζοάνα Κόντα, η οποία επιβλήθηκε της Μάντισον Μπρινγκλ με 2-0 σετ (6-4,6-0).