Όλα έτοιμα για το «Aphrodite Cup»

Η Εθνική ανσάμπλ θα είναι παρούσα στο διεθνές μίτινγκ ρυθμικής γυμναστικής, “Aphrodite Cup 2016” (11-13 Μαρτίου), που διοργανώνει ο Γυμναστικός Όμιλος Παλαιού Φαλήρου (ΓΟΠΦ) «Η Αρμονία», στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου.

Όλα έτοιμα για το «Aphrodite Cup»

Αυτή θα είναι η μοναδική εμφάνιση της ελληνικής ομάδας στην Ελλάδα πριν από το μεγάλο της στόχο, το προολυμπιακό τουρνουά, στο οποίο θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. 

«Είναι πολύ σημαντική η παρουσία μας στο «Aphrodite Cup» γιατί η ομάδα δεν θα παραστεί σε κάποιο άλλο μίτινγκ μέσα στο Μάρτιο.  Ετσι, στον αγώνα επίδειξης που θα δώσουμε μπροστά στο ελληνικό κοινό, θα έχουμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε το επίπεδο, στο οποίο βρίσκεται η ομάδα αυτή τη στιγμή, τόσο στον ψυχολογικό όσο και στον τεχνικό τομέα. Θα δω ποια λάθη κάνουμε, ώστε να τα διορθώσουμε πριν από το προολυμπιακό τουρνουά, όπου θα διεκδικήσουμε την πρόκρισή μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες»,

είπε η ομοσπονδιακή προπονήτρια, Ιρίνα Ιλίεβα και για το “Aphrodite Cup” τόνισε: “Είναι μια ξεχωριστή διοργάνωση για τη γυμναστική στην Ελλάδα και ιδανική ευκαιρία για την Εθνική ομάδα που θα μπορέσει ν' αγωνιστεί μπροστά στο δικό της κοινό. 

 

Η πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής, η κ. Μιχοπούλου είναι από τους ανθρώπους που έφεραν τη ρυθμική γυμναστική στην Ελλάδα και έχει τέτοια εμπειρία, ώστε να γίνει μια άψογη διοργάνωση, η οποία θα μπορούσε στο μέλλον να αναβαθμιστεί σε Παγκόσμιο Κύπελλο”. 
Το “παρών” στους αγώνες θα δώσουν σωματεία και Εθνικές ομάδας από 17 χώρες (Καναδάς, Κύπρος, Τσεχία, Εσθονία, Γαλλία, Μ. Βρετανία, Καζακστάν, Ισραήλ, Πολωνία, Ρουμανία, Σιγκαπούρη, Τουρκία, Ελλάδα, Ισπανία, Ρωσία, Κορέα, Ουκρανία).

Πρόγραμμα αγώνων 

Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2016

08.30 - 10.02: Ατομικό νεανίδων Group A’ (01-24): σχοινάκι - στεφάνι

10.10- 11.38: Ατομικό νεανίδων Group B’ (25-48): σχοινάκι - στεφάνι

11.50 - 13.24: Ατομικό νεανίδων Group C’ (49-72): σχοινάκι - στεφάνι 

14.30- 16.04: Ατομικό νεανίδων Group D’ (73-96): σχοινάκι – στεφάνι 

16.15-17:43: Ατομικό νεανίδων Group E’ (97-119): σχοινάκι - στεφάνι

18.00 – 18.30: Ομαδικό νεανίδων: 5 μπάλες 

18.30 – 19.00 Τελετή Έναρξης 

19.00 – 20.38: Ατομικό γυναικών Group A’ (01-25): στεφάνι – μπάλα

20.45 – 22.23: Ατομικό γυναικών Group Β ́ (26-50): στεφάνι - μπάλα

Σάββατο, 12 Μαρτίου 2016

08.30 - 10.02: Ατομικό νεανίδων Group D’ (73-96): μπάλα – κορύνες

10.15- 11.47: Ατομικό νεανίδων Group E’ (97-119): μπάλα – κορύνες

11.55- 12.15: Ομαδικό νεανίδων: 5 μπάλες 

12.25 – 13.05: Αγώνας κορασίδων (01-24): σχοινάκι - στεφάνι

14.00 – 15.30: Ατομικό νεανίδων Group Α’ (1-24): μπάλα – κορύνες

15.40 – 17.08: Ατομικό νεανίδων Group Β ́ (25-48): μπάλα – κορύνες

17.15 – 18.49 : Ατομικό νεανίδων Group C ́ ( 49-72): μπάλα – κορύνες

19.00 – 20.40: Ατομικό γυναικών Group Β ́ (26-50): κορύνες - κορδέλα

20.50 – 22.28: Ατομικό γυναικών Group A’ (01-25): κορύνες - κορδέλα

Κυριακή, 13 Μαρτίου 2016

12.00 - 13.30: Αγώνας κορασίδων: μπάλα - κορύνες

13.40 - 14.00: Απονομή μεταλλίων κορασίδων 

14.00 - 15.05: Τελικοί, ατομικό νεανίδων: σχοινάκι-στεφάνι 
                      Τελικοί, ατομικό γυναικών: στεφάνι-μπάλα 
15.30 – 16.00: Τελικός ομαδικού γυναικών: 5 μπάλες

16.05 - 17.20: Τελικοί, ατομικό νεανίδων: μπάλα - κορύνες 
                         Τελικοί, ατομικό γυναικών: κορύνες-κορδέλα

17.20 - 18.00 Gala

 

Best of internet