Δυνατή η Παπαχρήστου - Αποτελέσματα

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η Βούλα Παπαχρήστου ήταν το πρόσωπο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξήχθη στο ΣΕΦ, αφού κατέκτησε τον τίτλο στο τριπλούν, πιάνοντας παράλληλα όριο για Ευρωπαϊκό και Ολυμπιακούς Αγώνες. Τον τίτλο στους άνδρες κατέκτησε ο Ολυμπιακός με 49β. και η ΑΕΚ στις γυναίκες με 42β.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι πήδηξε 14,15μ. στα πρωινά προκριματικά και έτσι εξασφάλισε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στόχος της Παπαχρήστου ήταν ένα άλμα στα 14,30μ., το οποίο αποτελεί και όριο πρόκρισης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου του Πόρτλαντ, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Η Παπαχρήστου πήδηξε 14,12 μ., στο δεύτερο άλμα της, και είχε τρεις ακόμη έγκυρες προσπάθειες στα 13,95 μ., 13,96 μ. και 13,80 μ., ενώ δεν εκτέλεσε την τέταρτη και έκτη προσπάθεια της.

«Μου βγαίνουν τα άλματα και αυτό είναι σημαντικό. Από δω και πέρα επικεντρώνομαι στο τριπλούν. Θέλω ακόμη αγώνες και γι αυτό σκοπεύω να πάω στο Βουκουρέστι. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού του Πόρτλαντ παραμένει στους στόχους μου, όμως είναι κάτι που θα συναποφασίσουμε με τον προπονητή μου. Ευχαριστώ τον Πομάσκι γιατί με πιστεύει από παιδάκι και επενδύει πάνω μου και φυσικά την μητέρα μου χωρίς την βοήθεια της οποία δεν θα μπορούσα να κάνω αυτό που αγαπώ. Για το που αφιερώνω τη νίκη δεν χρειάζεται καν να το πω, φυσικά στην 15 μηνών κόρη μου και στον σύζυγο μου που με στηρίζουν», δήλωσε στο gazzetta.gr η Βούλα Παπαχρήστου.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Κωνσταντίνα Ρωμαίου με 12,94 και τρίτη η Κριστίνα Αλβερτσιάν με 12,91.

Για δέκατη φορά στην καριέρα του ο Δημήτρης Τσιάμης καταφέρνει να ολοκληρώσει τον αγώνα του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού νικητής. Αυτή τη φορά, ο αθλητής του Θανάση Σιούντρη χρειάστηκε να "προσγειωθεί" στα 16,28 μ., για να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ σε ανοιχτό και κλειστό στίβο δεν είχε άλλο έγκυρο άλμα, ενώ δεν πραγματοποίησε την πέμπτη του προσπάθεια. Ο Δημήτρης Μπαλταδούρος ήταν στην δεύτερη θέση με 15,80 μ., ωστόσο αυτό που του έμεινε από τη διοργάνωση είναι μια θλάση, που του αλλάζει τα σχέδια για τις επόμενες διοργανώσεις της χειμερινής περιόδου. Ο Μανώλης Μακρής ήταν ο αθλητής που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 15,65 μέτρα. Ο έφηβος Δημήτρης Μονοπώλης ήταν πέμπτος με 15,21 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ και τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο του, που είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν.

Η Ελενα Φιλάνδρα πανηγύρισε την 9η νίκη της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Η πρωταθλήτρια των μεσαίων αποστάσεων, προσπάθησε να κυνηγήσει μια καλή επίδοση, όμως, ο ρυθμός που είχε η κούρσα δεν της επέτρεψε κάτι καλύτερο από το 2.05.80, που τελικά πέτυχε. Η έμπειρη δρομέας βοήθησε ιδιαίτερα την συναθλήτρια της Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου να βελτιώσει το απόλυτο ατομικό της ρεκόρ με 2.005.80. Η τριάδα των νικητριών έκλεισε με την Ευγενία Παπαδημάτου με 2.14.30.

Με νίκη συνδύασε την πρώτη του παρουσία στα 3.000 μ. ο Ανδρέας Δημητράκης, στη δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κλειστού στο ΣΕΦ. Ο πρωταθλητής των μεσαίων αποστάσεων συμμετείχε για πρώτη φορά στην απόσταση και ήταν νικητής με 8.12.35. Ο αθλητής από την αρχή της κούρσας αποσπάστηκε από τους υπόλοιπους αθλητές και στην ουσία έτρεξε χωρίς συναγωνισμό.

Ο αθλητής όπως και πέρυσι έτσι και φέτος έκανε το νταμπλ, καθώς ήταν νικητής και στα 1.500 μέτρα. Δεύτερος με 8.21.38 ήταν ο Κώστας Γκελαούζος και τρίτος ο Δήμος Μαγγίνας με 8.23.03.Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Γυναικών η Μαρίνα Μανιαδάκη ήταν νικήτρια με 10.12.35.

Η Ιωάννα Ζάκκα ήταν νικήτρια στο ύψος των γυναικών με 1,77 μ., που στη συνέχεια προσπάθησε όμως, δεν τα κατάφερε στα 1,80 μέτρα. Η Κατερίνα Κυριακοπούλου ήταν δεύτερη με την ίδια επίδοση και η Ελισάβετ Καλάθα τρίτη με 1,73 μέτρα.

Η νεάνιδα Ευαγγελία Γερομαρκάκη ήταν νικήτρια στη σφαιροβολία των γυναικών με προσπάθεια στα 14,50 μ., επίδοση, που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Η νεαρή αθλήτρια θα κυνηγήσει το καλοκαίρι το όριο (14,90 μ.) για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν. Δεύτερη με 13,79 μ. ήταν η Ελένη Τζήκα και τρίτη η Μαντώ Σιδηροπούλου (13,22 μ.).

Ο Παναγιώτης Μάντης πραγματοποίησε καλή παρουσία στο 7αθλο των Ανδρών με 5.127 β., με τον Δημήτρη Αλαμπρίτη να ακολουθεί με 4.531 β. και τον Στέλιο Ποντικέα να ακολουθεί με 4.485 β.

Ο Θεοφάνης Μιχαηλάς έκοψε πρώτος το νήμα στα 800 μ. με 1.51.55, με τον έφηβο Θανάσα Καλάκο να πετυχαίνει 1.52.30 και έδειξε πως το καλοκαίρι θα είναι σε θέση να κυνηγήσει επιδόσεις κάτω από 1.51.00. Η τριάδα έκλεισε με τον Ανδρέα Στεργιού (1.53.83).