Kαλό πλασάρισμα για Σγουρόπουλο

Με καλό πλασάρισμα από τον Γιάννη Σγουρόπουλο στο απλό νέων ολοκληρώθηκε το απόγευμα για την ελληνική πλευρά το κομμάτι των ατομικών αγωνισμάτων στο διεθνές όπεν της Τσεχίας.

Ο κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο περσινό Ευρωπαϊκό Τοπ 10 των παίδων βρέθηκε στις θέσεις 9-16 και με τις εμφανίσεις του σε αυτό το δυνατό τουρνουά καθιστά σαφές από την πρώτη κιόλας χρονιά του ως έφηβος ότι συνεχίζει ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο ευρωπαϊκό στερέωμα.

Ο Σγουρόπουλος προχώρησε με δύο νίκες και αποκλείστηκε στον 4ο γύρο από το 1ο φαβορί των αγώνων, τον Σλοβένο Ντάρκο Γιόργκιτς. Θετική παρουσία έχει και ο Γιώργος Σταματούρος, που προχώρησε μέχρι τον γύρο των «32». Στο ίδιο αγώνισμα εξάλλου, ο Στράτος Δαμιανής έφτασε με τρεις νίκες μέχρι τα προημιτελικά του consolation. Στο διπλό Σταματούρος και Δαμιανής αποκλείστηκαν στον γύρο των «32». Το τουρνουά συνεχίζεται με το αγώνισμα του ομαδικού.

Στη δεύτερη φάση του απλού νέων σχηματίστηκε ταμπλό των «128» και οι δύο πρωταθλητές μας, που είχαν προχωρήσει ως νικητές των ομίλων τους, είχαν bye στον 1ο γύρο. Τα παιχνίδια επίσης, συνεχίστηκαν με το σύστημα του καλύτερου των 7 σετ και όχι των 5 όπως έγινε στα προκριματικά.

Ο Σγουρόπουλος (νούμερο 40 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη των νέων) αντιμετώπισε στους «64» τον Ρουμάνο Ντράγκος Φλορίν Οπρέα και τον ξεπέρασε με 4-0 σετ (11-8, 11-6, 11-5, 11-5). Πολύ δυνατός παρουσιάστηκε και στο επόμενο ματς κόντρα στον Ρώσο αμυντικό Άρτουρ Αμπούσεφ, ο οποίος το 2014 ήταν δευτεραθλητής Ευρώπης στο απλό παίδων.

Ο αθλητής του Ολυμπιακού είχε εξαιρετικό ρυθμό από την αρχή μέχρι το τέλος και επιβλήθηκε με 4-0 σετ (11-9, 11-6, 11-6, 11-3). Θα έχει και βαθμολογικό όφελος από αυτό το αποτέλεσμα, καθώς ο Αμπούσεφ βρίσκεται αυτόν τον μήνα στο νούμερο 15 της Ευρώπης στον πίνακα Under 18.

Το μεσημέρι ο Σγουρόπουλος είχε το πιο δύσκολο έργο απέναντι στον Ντάρκο Γιόργκιτς, που εμφανίζει τις περισσότερες πιθανότητες για το χρυσό μετάλλιο. Διατήρησε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, άσκησε πίεση ειδικά από το 2ο σετ και μετά, όμως κάμφθηκε με 4-0 σετ κι έμεινε έξω από την 8άδα. Μπορούσε κάλλιστα να ζητήσει περισσότερα πράγματα από το παιχνίδι, αφού έχασε με οριακή διαφορά τα 3από τα 4 σετ (7-11, 10-12, 9-11, 12-14). Ο Σλοβένος άσος είναι νούμερο 2 στο σημερινό ευρωπαϊκό ranking list U18, ενώ το περασμένο καλοκαίρι αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό νέων.

Ο Σταματούρος πέτυχε αξιοσημείωτη νίκη στον 2ο γύρο εναντίον του Τσέχου Γίρι Μαρτίνκο με 4-2 σετ (11-8, 7-11, 11-9, 3-11, 11-7, 11-6). Ο εν λόγω αθλητής είναι τον Φεβρουάριο στο νούμερο 59 της ευρωπαϊκής κατάταξης νέων και ο 17χρονος διεθνής μας, που είναι στο 107, θα ωφεληθεί σίγουρα και βαθμολογικά.

Με νέα θαυμάσια εμφάνιση ο Σταματούρος διεκδίκησε με πολλές ελπίδες και την πρόκριση στους «16», όμως λύγισε με 4-2 από τον Λευκορώσο Αλαξιάντρ Κάνιν. Προηγήθηκε με 2-1 σετ, αλλά έχασε τα επόμενα «κλειστά» σετ (11-8, 10-12, 11-8, 7-11, 9-11, 8-11). Ο Κάνιν φιγουράρει στο νούμερο 5 της γηραιάς ηπείρου.

Ο Δαμιανής, αφού αποκλείστηκε στο 20ο προκριματικό γκρουπ, συνέχισε σήμερα στους αγώνες «παρηγοριάς». Στους «64» κατέβαλλε τον Βούλγαρο Νίκολα Ντόιτσεφ με 3-1 σετ (9-11, 11-2, 11-9, 11-7) και στους «32» τον Τσέχο Γιάκαμπ Ζέλινκα με το ίδιο σκορ (13-11, 7-11, 12-10, 11-5).

Η νίκη επί του Ζέλινκα έχει ουσία από την άποψη ότι από τον συγκεκριμένο αθλητή ο Δαμιανής είχε χάσει με 3-1 σετ το 2014, στο ομαδικό του όπεν της Σλοβακίας. Στη 16άδα του ταμπλό ο αθλητής του Άρη Βούλας νίκησε τον Τούρκο Σαντετίν Γκένσερ με 3-1 σετ (11-3, 11-8, 8-11, 11-4) και έχασε στην 8άδα από τον Σουηδό Μάρκους Πέτερσον με 3-0 (5-11, 8-11, 7-11).

* Στο διπλό νέων οι Σταματούρος/Δαμιανής μετά τη νίκη τους στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64») γνώρισαν την ήττα στον 2ο από τους δυνατούς Ρουμάνους Αλεξάντρου Μανόλε/Ράρες Σίπος με 3-0 σετ (7-11, 5-11, 3-11).

* Στα προκριματικά του ομαδικού νέων σχηματίστηκαν 10 γκρουπ και η Ελλάδα κληρώθηκε στο 7ο. Θα έχει αντιπάλους την Ουγγαρία (επικεφαλής) και την Τσεχία 2. Οι αγώνες των γκρουπ γίνονται αύριο.