Ήττα και περιπέτειες για την Μπορούσια

Αουτσάιντερ για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έγινε η Μπορούσια Ντίσελντορφ του Παναγιώτη Γκιώνη. Χωρίς τον Έλληνα άσο στην τριάδα τους οι πρωταθλητές Γερμανίας έχασαν το βράδυ της Παρασκευής στην έδρα τους 3-2 από τη γαλλική Ποντουάζ στον πρώτο προημιτελικό.

Επιπλέον, είχαν και κακό απολογισμό στα σετ (6 υπέρ και 12 κατά) και η προσπάθειά τους για είσοδο στην 4άδα έγινε εξαιρετικά δύσκολη. Η ρεβάνς θα γίνει την ερχόμενη Παρασκευή 22 του μήνα στο Ποντουάζ. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας και νικήτρια του Τσάμπιονς Λιγκ το 2014 ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Πορτογάλο Φρέιτας, που σημείωσε δύο νίκες με 3-0 σετ στην καλύτερη ίσως εμφάνιση του στον θεσμό! Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σουηδός Κάρλσον κάμπτοντας, επίσης με 3-0, τον Γερμανό Φρανζίσκα.

Ο Γκιώνης έμεινε στον πάγκο προφανέστατα επειδή οι αντίπαλοι είναι ικανοί απέναντι σε άμυνα. Ο Ινδός Ατσάντα, που πήρε τη θέση του, ήταν αποτελεσματικός σ’ ένα ακόμα ματς, όμως δεν τα πήγαν καλά οι δύο Γερμανοί αθλητές της ομάδας. Ειδικά για τον πρώην πρωταθλητή Ευρώπης Τίμο Μπολ επιβεβαιώθηκε (ανεξάρτητα από την οριακή νίκη του στο εναρκτήριο ματς) ότι δεν έχει βρει ακόμα τη φόρμα του επηρεασμένος από την πολύμηνη αποχή του λόγω τραυματισμού.

Αναλυτικά η εξέλιξη του προημιτελικού Μπορούσια-Ποντουάζ 2-3:
Τίμο Μπολ-Κρίστιαν Κάρλσον 3-2 (6-11, 11-6, 5-11, 11-8, 11-9)
Πάτρικ Φρανζίσκα-Μάρκος Φρέιτας 0-3 (6-11, 7-11, 6-11)
Καμάλ Ατσάντα-Γουάνγκ Τζιαν Τζουν 3-1 (3-11, 11-9, 18-16, 11-6)
Μπολ-Φρέιτας 0-3 (6-11, 8-11, 3-11)
Φρανζίσκα-Κάρλσον 0-3 (3-11, 14-16, 10-12)

Στο σημαντικότερο Ευρωπαϊκό Κύπελλο έγιναν χτες και οι υπόλοιποι τρεις προημιτελικοί. Στον ρωσικό «εμφύλιο», από τον οποίο θα προκύψει η αντίπαλος της Μπορούσια ή της Ποντουάζ στην 4άδα, η Όρενμπουργκ έκανε βήμα πρόκρισης. Η κάτοχος του τίτλου κατέβαλλε μέσα στο Βερκνάγια με 3-1 τη UMMC.

Η τελευταία πάντως, δεν είχε στη σύνθεσή της τον κορυφαίο Ιάπωνα Τζουν Μιζουτάνι, ο οποίος παρεμπιπτόντως, έχει κλείσει συνεργασία για την επόμενη χρονιά στην Όρενμπουργκ. Η πολωνική Ολύμπια Γκρούντιαζ πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στη Γερμανία επί της Σααρμπρίκεν με 3-1, ενώ με το ίδιο σκορ η Έσλοβ λύγισε στη Σουηδία τη γαλλική Σαρτρ. Οι επαναληπτικοί και σε αυτά τα ματς έχουν οριστεί για τις 22 Ιανουαρίου.