Το καλεντάρι Δημοσίου και Ορεινού δρόμου 2016

Στην τελευταία συνεδρίαση του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ (13/1/16) εγκρίθηκε το ειδικό αγωνιστικό πρόγραμμα αγώνων δημόσιου & ορεινού δρόμου 2016, σύμφωνα με όσους αγώνες ακολουθούν το πλαίσιο κανονισμών του ΣΕΓΑΣ και τις σχετικές διαδικασίες, όπως αυτές ορίζονται από τον Γενικό Κανονισμό.

Το καλεντάρι Δημοσίου και Ορεινού δρόμου 2016

Στο πρόγραμμα  περιλαμβάνονται οι αγώνες δημόσιου και ορεινού δρόμου «μαζικής συμμετοχής» στην Ελλάδα, με διοργανωτή το ΣΕΓΑΣ, ΕΑΣ ή σωματεία –μέλη του ΣΕΓΑΣ ή και με συνεργαζόμενους φορείς, όπως έχουν γνωστοποιηθεί μέχρι σήμερα.

17/1     Αγώνας «Κ. Κοτζιά» (Ν. Σμύρνη/ Άλσος/ ανώμαλος δρόμος) (Πανιώνιος)
24/1     Αγώνας Ι. Καποδίστριας (Αίγινα/ ΟΑ Κούρος Αίγινας)
31/1     Κυριακίδεια (Φιλοθέη)  (ΑΟ Φιλοθέης)
7/2      17ος Δρόμος Βουνού –Υμηττός 2016 (μικτός ορεινού δρόμου)
6/3       3ος Μαραθώνιος και ΗΜ Ναυπλίου (Ναύπλιο)
13/3     9ος Ημιμαραθώνιος «Θ. Σταμόπουλος» (Τρίκαλα)
20/3    ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ
26/3   ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜ [Κάρντιφ/ Αγγλία]
27/3   RUNGRΕECE1 - ΛΑΡΙΣΑ      
27/3     31ος αγώνας “Μπλόκο Καλογρέζας» (Ανατ. Ν. Ιωνίας.ΟΠΑΝ Δήμου)
3/4       11ος Μαραθώνιος «Μ. Αλέξανδρος» Θεσ/κης
10/4     Μαραθώνιος Μεσσήνης (Μεσσήνη Καλαμάτας)
17/4    RUNGREECE2 - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
17/4     3ος Διεθνής Μαραθώνιος Ρόδου (ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ/Περιφ. Ν. Αιγαίου/ΜΚΟ Μαραθώνιος Ρόδου)
17/4     Τρέχοντας στην Καλλιθέα- KallitheaRun 2016 (Φιλαθλητικός /Δήμος Καλλιθέας)
8/5     RUNGREECE3 - ΓΙΑΝΝΕΝΑ  
8/5      1ος Μαραθώνιος Κρήτης & παράλληλοι αγώνες (Χανιά/Περιφέρεια/ ΕΑΣ Κρήτης)
15/5   RUNGREECE4 - ΚΑΣΤΟΡΙΑ & Ημιμαραθώνιος Καστοριάς
16/5    Παναγούλεια –Αγώνας 10χλμ. (ΟΦΚΑ Οδυσσέας/Δήμος Αγ. Δημητρίου)
28/5    Βενιζέλειος Δρόμος/Γύρος πόλης ( Χανιά, ΕΑΣ Κρήτης)
29/5   ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΡΕΙΝΟΥ ΔΡΟΜΟΥ
11/6     ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΡΕΙΝΟΥ ΔΡΟΜΟΥ [Νόβα Ζαγόρα /ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ]
2/7       ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΡΕΙΝΟΥ ΔΡΟΜΟΥ [Άρκο/ ΙΤΑΛΙΑ]
24/7     Δρόμος των Μουσών 16,3χλμ. (Άνω Μηλιά Πιερίας/ΕΑΣ Πιερίας-Ημαθίας)
18/9     Ημιμαραθώνιος Πέλλας (Γιαννιτσά) (Δήμος Πέλλας/ΕΑΣ Πέλλας-Κιλκίς)
25/9    RUNGREECE5 – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
25/9     Τρέχουμε στην Ηλιούπολη «Σ. Γκιόλιας» (ΓΣ Ηλιούπολης/Δήμος)
25/9     4ος Τροφώνιος Ημιμαραθώνιος (Λιβαδειά) ΑΚΟ Λιβαδειάς
2/10    1ος Ημιμαραθώνιος Κρήτης (Ηράκλειο)  (ΕΑΣ/ΟΦΗ/ΣΔΥ)
8/10     5ος Νυχτερινός ΗΜ Θεσσαλονίκης & παράλληλοι αγώνες
9/10    RUNGRΕECE6 – ΠΑΤΡΑ
9/10    ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ [Σόφια /ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ]
16/10    Neos Marmaras Run (Σιθωνία Χαλκιδικής)
27/10   Νεστόρειος Δρόμος (Ιεράπετρα/ ΕΑΣ Κρήτης)
30/10   ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΣ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ [Ποντγκόριτσα/ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ]
8/11    Αρκάδιος Δρόμος (Ρέθυμνο /ΕΑΣ Κρήτης)
13/11   34ος ΑΜΑ
27/11     2ος «Παλαμήδειος Άθλος» (Ναύπλιο) (5χλμ. ειδικών απαιτήσεων κ.λπ.  αγώνες) (Δήμος/ΕΑΣ )  
27/11     Γύρος Σητείας (Σητεία / ΕΑΣ Κρήτης)

 
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι αγώνες που εντάσσονται στο πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι έχουν αυτοδικαίως «έγκριση τέλεσης αγώνα» αν δεν υποβάλλουν την προβλεπόμενη φόρμα προαπαιτούμενων.

Best of internet