Στη Βοσνία οι πιτσιρικάδες

Στο φημισμένο τουρνουά «Lokomotiva Cup 2015» ξεκινούν αύριο (18/12) τις υποχρεώσεις τους Βοσνίας η Εθνική Παμπαίδων Α΄ (γεννημένοι 2002-2003), καθώς και οι παιδικές ομάδες του Φιλίππου Βέροιας και της ΧΑΝΘ.

Στη Βοσνία οι πιτσιρικάδες

Το σπουδαίο τουρνουά «Lokomotiva Cup 2015», θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 18-20 Δεκεμβρίου 2015.

Η συμμετοχή των ελληνικών ομάδων στο 13ο διεθνές τουρνουά του Μπρτσκό -όπου συμμετέχουν συνολικά 20 ομάδες σε τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες- εγκαινιάζει την συνεργασία ανάμεσα στην Επιτροπή Ανάπτυξης της ΟΧΕ και στο «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» (4ο Διεθνές Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών, Βέροια, 22-27 Απριλίου 2016) που αφορά
τις δράσεις των αναπτυξιακών Εθνικών ομάδων μέσω χορηγίας για τα επόμενα δύο χρόνια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» με δικά του έξοδα ανέλαβε την ασφάλιση όλων των μελών της αποστολής στη Βοσνία.

Μάλιστα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του αθλήματος που Εθνική Παμπαίδων θα ταξιδεύσει στο εξωτερικό για φιλικούς αγώνες, ενώ για την καλύτερη προετοιμασία της, ενόψει του τουρνουά, ο «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» κάλυψε όλα τα έξοδα (μετακίνηση, διαμονή, διατροφή) της ομάδας, για την πραγματοποίηση προπονητικού καμπ στη Βέροια, το διάστημα 11-13 Δεκεμβρίου 2015.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και οι δύο ελληνικοί Σύλλογοι θα αποκτήσουν πλούσιες εμπειρίες και σημαντικές παραστάσεις, αφού στο τουρνουά θα πάρουν μέρος σπουδαίες ομάδες από μεγάλες σχολές του αθλήματος όπως οι Κροατία, Σλοβενία, Δανία, Βοσνία, Σερβία, Μαυροβούνιο και Ουγγαρία.

Η αποστολή της Εθνικής Παμπαίδων
Αρχηγός όλης της αποστολής είναι η αντιπρόεδρος του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» Κατερίνα Ψωμιάδου, ενώ αρχηγός αποστολής της Εθνικής ομάδας είναι ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Θανάσης Καρακεχαγιάς.
Στην αποστολή μετέχουν οι προπονητές Χρήστος Τζουβάρας και Νίκος Αγγελόπουλος, καθώς και οι αθλητές: Σαράφης, Τζωρτζίνης, Τουλιόπουλος (Φίλιππος Βέροιας), Κυριακίδης, Μπαμπατζανίδης, Τεληκόστογλου (ΠΑΟΚ), Κοτσιώνης, Ταμπάκος (Βριλήσσια), Λιάνδης (Αερωπός Έδεσσας), Παπαβλασόπουλος (ΑΕΣΧ Πυλαίας), Αλεξανδρίδης (Πόντιοι Κιλκίς), Παπάζογλου (Προσοτσάνη), Μαυρόπουλος (Αρχέλαος Κατερίνης), Μπόλιαρης (Διομήδης Άργους), Κοβάνης (Ιωνικός ΝΦ), Βαζαίος (Ολυμπιακός Κερατσινίου), Χειμωνίδης (ΟΦ Νέας Ιωνίας), Γερουλάνος (Πανελλήνιος).

Αντίπαλοι και πρόγραμμα
Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει στον όμιλο τις Γκόρενιε (Σλοβενία), Μοσλάβινα (Κροατία) και Μπέλινια (Βοσνία).
Στην κατηγορία των παίδων ο Φίλιππος Βέροιας βρίσκεται στον Α΄ όμιλο και θα αντιμετωπίσει τις PPD Ζάγκρεμπ (Κροατία), Ίσβιντακ (Βοσνία), Μπόρατς Μπάνια Λούκα 2 (Βοσνία) και Ερυθρό Αστέρα (Σερβία).
Η ΧΑΝΘ τοποθετήθηκε στο Β΄ όμιλο και θα έχει αντιπάλους τις Πιβοβάρνα Λάσκο Τσέλιε (Σλοβενία), Παρτίζαν (Σερβία), Ζουπάνια (Κροατία) και Λοκομοτίβα (Βοσνία).
Γ΄ όμιλος: Νόβι Βελιγραδίου (Σερβία), Γκόρενιε (Σλοβενία), Γέρσι 1 (Δανία), Κριβάλια (Βοσνία), Μπιέλινα (Βοσνία)
Δ’ όμιλος: Μπόρατς 1 (Βοσνία), Βέζπρεμ (Ουγγαρία), Γέρσιε 2 (Δανία), Μοσλάβινα (Κροατία), Σμεντερεβό (Σερβία).

 

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015
16:15 Λοκομοτίβα (Βοσνία)- ΧΑΝΘ
17:00 Ίζβιντακ (Βοσνία)- Φίλιππος
19:00 Ελλάς- Γκόρενιε (Σλοβενία)
20:30 Τσέλιε (Σλοβενία)- ΧΑΝΘ
22:00 Φίλιππος- Μπόρατς (Βοσνία)

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015
09:45 Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)- Φίλιππος
12:45 Ελλάς- Μπιέλινα (Βοσνία)
13:30 Παρτίζαν (Σερβία)- ΧΑΝΘ
15:00 Φίλιππος- Ζάγκρεμπ (Κροατία)
17:15 Ζουπάνια (Κροατία)- ΧΑΝΘ
18:45 Μοσλάβινα (Κροατία)- Ελλάς

Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015
Αγώνες κατάταξης και τελικοί, ενώ κάποιοι κατηγοριών τελικοί θα γίνουν Σάββατο βράδυ

Διαμονή και live streamingfilippos
Οι ελληνικές ομάδες θα καταλύσουν στο ξενοδοχείο 4- αστέρων JELENA
Διεύθυνση: D.D. Sloboprom'S Brcko Distrikt BiH, Bulevar Mira 5
Ιστοσελίδα: http://hotel-jelena.com.
Τηλέφωνο:+387 (49) 232 850

Τα παιχνίδια του τουρνουά στην Βοσνία θα μεταδίδονται σε Livestreiming στο παρακάτω κανάλι του Youtube
www.sport1.ba

 

Best of internet