Την νίκη ο Πέρα σε ένα ματς για γερά νεύρα

O Α.Σ. Πέρα Αθηνών αναδείχτηκε νικητής στο ντέρμπι με τα Ταταύλα για την 8η αγωνιστική της Α1 επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών. Επικράτησε με 4-3 σε ματς για γερά νεύρα, που είχε πάθος, εντάσεις, ποινές από τους διαιτητές και διήρκησε 4,5 ώρες!

Οι δύο ομάδες, που έχουν κοινές καταβολές και μοιράζονται τον ίδιο προπονητικό χώρο, χάρισαν όμορφη παράσταση στους φίλους του αθλήματος και είναι χαρακτηριστικό ότι κανένα παιχνίδι δεν κρίθηκε εύκολα. Κυνήγησαν τη νίκη, που βασικά θα τους κρατούσε σε απόσταση βολής από τον αήττητο Ολυμπιακό και στο τέλος χαμογέλασε το Πέρα, που είχε σε πολύ καλή ημέρα τους Λαγογιάννη και Κ. Κωνσταντινόπουλο. Τώρα βρίσκεται έναν πόντο πίσω από τους Πειραιώτες, οι οποίοι ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα βρέθηκαν στην κορυφή, αν και με αγώνα λιγότερο από τα Ταταύλα. Στην Α2 ο Άρης Νικαίας πέτυχε τη νίκη της ημέρας απέναντι στον Ηρακλή με 4-2 κι έπιασε κορυφή μαζί με τον Α.Ο. Ελληνικού και το Π.Κ.Δ. Ταύρου, που έχει έναν αγώνα περισσότερο.

H αναμέτρηση του Πέρα με τα Ταταύλα θύμισε τις γερές κόντρες της σεζόν 2010-2011 και τράβηξε δικαιολογημένα όλα τα βλέμματα. Δεν ήταν άλλωστε, μόνο το πολύ υψηλό επίπεδο και το απρόβλεπτο της εξέλιξης, αλλά και το ιδιαίτερο στοιχείο ότι ο Γιάννης Βλοτινός από τη μια πλευρά έπαιζε κόντρα στην ομάδα, με την οποία κατέκτησε τον περσινό τίτλο και γενικά έχει ζήσει πολλές επιτυχίες και ο προπονητής Χρήστος Λάμης από την άλλη βρέθηκε πρώτη φορά αντίπαλος της ομάδας, στην οποία έχει πανηγυρίσει μεγάλες στιγμές ως προπονητής και αθλητής. Όλοι οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και χάρισαν συγκινήσεις στους φιλάθλους. Τα νεύρα είναι και αυτά …στο πρόγραμμα και είχαν ως αποτέλεσμα μία κόκκινη κάρτα στον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο και μία αποβολή στον Δημήτρη Παπαδημητρίου από τον πάγκο.

Τα Ταταύλα προηγήθηκαν 1-0 (με τον Βλοτινό να παίρνει «ρεβάνς» από τον Γ. Κωνσταντινόπουλο γιατί από τον αριστερόχειρα αθλητή είχε υποστεί πέρσι τη μοναδική ήττα του στο πρωτάθλημα), μετά βρέθηκαν πίσω με 1-2 και ξαναβρέθηκαν μπροστά με 3-2! Σημειωτέον ότι Βλοτινός/Παπαδημητρίου έφεραν εξαιρετικό αποτέλεσμα και στο διπλό με τους αδερφούς Κωνσταντινόπουλους, οι οποίοι έχασαν την ηρεμία τους στα τελευταία δύο σετ κι έχασαν εντελώς τον ρυθμό τους. Κι εκεί που πίστευε κάποιος ότι τα Ταταύλα έπαιρναν το προβάδισμα στα προγνωστικά, ο καταπληκτικός Κώστας Λαγογιάννης μετατράπηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή. Με πολύ καλή αυτοσυγκέντρωση και τακτική έκαμψε τον Βλοτινό και ξανάφερε το ματς στα ίσα. Στο έβδομο επί μέρους ματς ήταν ο Κ. Κωνσταντινόπουλος, που είχε τον πρώτο λόγο κόντρα στον Στέφανο Μανουσώφ, ωστόσο απέδωσε και ο τελευταίος σπουδαίο πινγκ πονγκ και κάμφθηκε με 3-2 στις λεπτομέρειες και με το 5ο σετ να λήγει 11-9!

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Πέρα Αθηνών-Α.Ο. Ταταύλα 4-3:
Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Γιάννης Βλοτινός 2-3 (11-7, 6-11, 11-6, 7-11, 6-11)
Κώστας Κωνσταντινόπουλος-Δημήτρης Παπαδημητρίου 3-1 (5-11, 11-5, 12-10, 12-10)
Κώστας Λαγογιάννης-Στέφανος Μανουσώφ 3-1 (11-7, 8-11, 11-8, 11-3)
Αφοί Κωνσταντινόπουλοι-Παπαδημητρίου/Βλοτινός 1-3 (7-11, 11-5, 2-11, 2-11)
Γ. Κωνσταντινόπουλος-Παπαδημητρίου 1-3 (11-6, 4-11, 9-11, 8-11)
Λαγογιάννης-Βλοτινός 3-1 (8-11, 11-8, 11-7, 12-10)
Κ. Κωνσταντινόπουλος-Μανουσώφ 3-2 (6-11, 15-13, 7-11, 11-3, 11-9)

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να προσθέσει δύο νίκες στο ενεργητικό του (δεν χρειάστηκε να φέρει στην Αθήνα τον Πορτογάλο Ένιο Μέντες, ενώ χρησιμοποίησε και τον παμπαίδα Σωκράτη-Βησσαρίωνα Γιαννούτσο) κι εκμεταλλευόμενος τη νέα ήττα του Α.Ο. Ταταύλα βρέθηκε στην κορυφή.
Η Φιλία Ορεστιάδας μπήκε στην πρώτη 4άδα με δύο νίκες και ξεχώρισε αυτή εναντίον της Προόδου Ραφήνας. Ο Βούλγαρος διεθνής Τεοντόρ Αλεξαντρόφ κατέβαλλε τον Κώστα Αγγελάκη και τον Νίκο Αντωνιάδη με 3-0 σετ, ο Γιώργος Κανάσης έκαμψε με 3-1 τον Αγγελάκη, ενώ μαζί οι δυο αθλητές της Φιλίας πήραν και το διπλό (με 3-1 τους Αγγελάκη/Αντωνιάδη). Πολύ καλό αποτέλεσμα για τον νεαρό Δημήτρη Κορδούτη επί του Κανάση (3-2), ενώ ο Αντωνιάδης ξεπέρασε με το ίδιο σκορ τον Ανέστη Καριοφυλλίδη.

Σκληρή και η αναμέτρηση των Χανίων με τον Άρη Βούλας με φόντο την αποφυγή των μπαράζ. Ανέδειξε νικήτρια την ομάδα της Κρήτης με 4-2, παρότι στο εναρκτήριο παιχνίδι ο Στράτος Δαμιανής επικράτησε του πιο αποτελεσματικού παίκτη των Χανίων, του Κώστα Μουτσάκη. Στη συνέχεια ο Σπύρος Κιούφης νίκησε με 3-0 τον Χρήστο Τσαρσιταλίδη, ο Κυριάκος Πενταράκης τον Πάρι Ζώνιο με 3-2 και οι Κιούφης/Μουτσάκης τους Δαμιανή/Ζώνιο στο διπλό. Με νέα αξιόλογη εμφάνιση ο Δαμιανής κατέβαλλε και τον Κιούφη με 3-2, αλλά ο Μουτσάκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ όταν επικράτησε στα πέντε σετ του Ζώνιου.
Στην Α2 μία σειρά από αμφίρροπα και θεαματικά παιχνίδια κράτησε ψηλά το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Ο Άρης Νικαίας επιβεβαίωσε ότι είναι ομάδα μεγάλων απαιτήσεων φέτος και μετά τη σπουδαία νίκη 4-2 εναντίον του Ηρακλή μπορεί να κάνει όνειρα ακόμα και για πρωτιά και άνοδο στην Α1. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πάλι στη διάθεσή της τον Ντανιέλ Τσίοκα, ο πρώην διεθνής αθλητής επικράτησε στα παιχνίδια του, όμως ο Άρης βρήκε τις λύσεις στα υπόλοιπα ματς έχοντας όλους τους αθλητές του σε πολύ καλή κατάσταση. Ξεχώρισε η νίκη του Σταύρου Βρεττάκου επί του πρώην πρωταθλητή Ελλάδας Ελπίδων Μανώλη Σγουρομάλλη στο τρίτο στη σειρά ματς. Νωρίτερα ο Παναγιώτης Κούνουπας είχε επιβληθεί 3-0 σετ του Παναγιώτη Πετρή ισοφαρίζοντας 1-1 μετά την ήττα του Ηλία Μιχαηλίδη από τον Τσιόκα (3-1). Στο διπλό οι Νικαιώτες πήραν άλλη μία οριακή νίκη (οι Κούνουπας/Μιχαηλίδης 3-2 τους Τσιόκα/Σγουρομάλλη κι όταν ο Τσιόκας μείωσε με το 3-0 κόντρα στον Κούνουπα ανέλαβε να τελειώσει το ματς ο Μιχαηλίδης υποχρεώνοντας σε νέα ήττα τον Σγουρομάλλη (3-1).

Η 7η αγωνιστική επιφύλαξε κι ένα πολύ «γεμάτο» ματς στις χαμηλές θέσεις. Έπειτα από 3,5 ώρες περίπου ο Α.Σ. Το Γυμνάσιο ξεπέρασε με 4-3 το εμπόδιο των Αετών Πόλης και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Αετοί Πόλης-Γυμνάσιο 3-4:
Σταύρος Ράπτης-Γιώργος Συμεωνίδης 3-2 (11-9, 14-12, 10-12, 10-12, 11-6)
Κώστας Χυλομάτης-Δημήτρης Στυλιανέσης 0-3 (5-11, 7-11, 9-11)
Θεόφιλος Τσεντεκίδης-Νίκος Ζέρβας 3-2 (11-7, 6-11, 11-6, 7-11, 12-10)
Χυλομάτης/Τσεντεκίδης-Στυλιανέσης/Ζέρβας 3-2 (11-9, 6-11, 6-11, 12-10, 11-7)
Ράπτης-Στυλιανέσης 2-3 (9-11, 5-11, 11-9, 12-10, 10-12)
Τσεντεκίδης-Συμεωνίδης 2-3 (3-11, 11-5, 11-5, 4-11, 8-11)
Χυλομάτης-Ζέρβας 1-3 (6-11, 4-11, 11-9, 6-11)
Το απόγευμα, στην 8η αγωνιστική, δεν καταγράφηκε κάποιο αμφίρροπο ματς με τον Ηρακλή, το Ελληνικό και τον Άρη να επιβάλλονται στα παιχνίδια τους και το Γυμνάσιο να φτάνει και σε δεύτερη, πολύ σημαντική βαθμολογικά, νίκη. Και στα δύο πρωταθλήματα ολοκληρώνεται αύριο ο 1ος γύρος (όλα τα παιχνίδια αρχίζουν στις 10:00).