«Χάλκινος» ο Χάγιας στα -54 κ. του Ευρωπαϊκού Νέων

Με το χάλκινο μετάλλιο του Παναγιώτη Χάγια στα -54 κιλά, άνοιξε για τα ελληνικά χρώματα στο Βουκουρέστι, η αυλαία του 6ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών/Νέων Γυναικών.

Ο αθλητής του ΑΓΣ Βύρωνα στα προκριματικά επικράτησε 18-6 του Ρίντα Λαατσραουί από το Βέλγιο, ενώ στα προημιτελικά νίκησε 17-10 τον Γάλλο Στεφάν Οντιμπέρτ. Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό της κατηγορίας ηττήθηκε 13-1 από τον Ρώσο Μιχαίλ Αρταμόνοφ με αποτέλεσμα να βρεθεί στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών. Να σημειωθεί ότι ο Αρταμόνοφ, τον περασμένο Σεπτέμβριο, είχε στερήσει και από τον Λευτέρη Φακίνο, το χρυσό μετάλλιο στο ρωσικό όπεν (G1) στην κατηγορία των -58 κιλών.

Η ελληνική παρουσία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ρουμανίας έχει ως εξής: