4oς ο Φιλιππίδης στην Ζυρίχη

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Με την 4η θέση στο street event της Ζυρίχης έδωσε συνέχεια ο Κώστας Φιλιππίδης στον απρόσμενο αποκλεισμό του από τον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Τον αγώνα επί κοντώ παρακολούθησαν αρκετές εκατοντάδες άνθρωποι στο κλειστό σταθμό της Ζυρίχης, μία ημέρα πριν από τον πρώτο τελικό της σειράς αγώνων Diamond League.

Εκεί ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος κατέλαβε την τέταρτη θέση με 5,67 μ., ύψος που ξεπέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ο αθλητής μας ξεκίνησε τον αγώνα του επιτυχημένα στα 5,57 μ., ενώ μετά τα 5,67 μ. απέτυχε στα 5,77 μέτρα.

Νικητής του αγώνα ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Πεκίνου Σον Μπαρμπέρ με 5,92 μ. και χαμένες προσπάθειες στα 6,01 μ., ύψος που επέλεξε να δοκιμάσει στη συνέχεια. Δεύτερος με 5,67 μ. ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ και τρίτος με το ίδιο ύψος ο Ραφαέλ Χολζντέπε. Ο Φιλιππίδης θα κάνει τον επόμενο αγώνα του την Κυριακή (6/9) στο Challenge της IAAF στο Βερολίνο.