Αρνήθηκε να παίξει και έχασε ο Κύργιος! (vid)

Η παρουσία του Νικ Κύργιου στο Wimbledon 2015 έλαβε τέλος στους «16» μετά την ήττα με 3-1 σετ από τον Γκασκέ. Αρνήθηκε να παίξει το δεύτερο σετ ο Ελληνοαυστραλός.

Ο 20χρονος ηττήθηκε από τον Ρισάρ Γκασκέ με 3-1 σετ (7-5, 6-1, 6-7, 7-6) και έτσι απλά ισοφάρισε την περσινή του επίδοση στο βρετανικό major όταν επίσης δεν είχε καταφέρει να περάσει στα προημιτελικά. Το Νο29 του κόσμου 'πέταξε' τα δύο πρώτα σετ και το δεύτερο με πολύ προκλητικό τρόπο αφού όντας εκνευρισμένος ουσιαστικά δεν απαντούσε τις μπάλες ή απλά έβαζε ρακέτα. Αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0 ο Κύργιος πήρε το τρίτο σετ στο tie break, όμως ο Γκασκέ έκλεισε το ματς στα τέσσερα παίρνοντας εκδίκηση για την περσινή του ήττα στο Λονδίνο από τον Ελληνοαυστραλό στα πέντε σετ. Το ματς κράτησε 2 ώρες και 53 λεπτά και ο Γάλλος θα αντιμετωπίσει έναν από τους Στάνισλας Βαβρίνκα/Νταβίντ Γκοφάν.