Koντογιάννης και Πέρδικα πρωταθλητές Ελλάδας

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Αλέξανδρος Κοντογιάννης στους άνδρες και η Δέσποινα Πέρδικα στις γυναίκες αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας στο ξίφος μονομαχίας, στους αγώνες που φιλοξενήθηκαν στην Φλώρινα, μία πόλη με παράδοση στην ξιφασκία.

Οι 126 αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό. Μετά από πολύωρη αγωνιστική δράση πρωταθλητές Ελλάδος αναδείχτηκαν οι Δέσποινα Πέρδικα (ΠΓΣ) και Αλέξανδρος Κοντογιάννης (Θησέας Ηρακλείου).

Στις γυναίκες αγωνίστηκαν 47 αθλήτριες. Η Πέρδικα στον μεγάλο τελικό επιβλήθηκε με 15-10 της Νίκης Σιδηροπούλου (Αθηναϊκή Λέσχη). Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι: Φανή Βαρβέρη (Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης) και Κάτια Κοκότη (ΠΓΣ)

Στους άντρες πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Κοντογιάννης (Θησέας Ηρακλείου). Στον τελικό επιβλήθηκε με 15-9 του Σάββα Καββαδία (Παναθηναϊκός). Το χάλκινο μετάλλιο φόρεσαν στο στήθος οι Απόστολος Διαφωνίδης (ΟΞΙΦ Φλώρινας) και Κοσμάς Καρακόλης (Πανελληνίου). Συνολικά αγωνίστηκαν 79 αθλητές.

Στα ομαδικά γυναικών ο Πανελλήνιος (Μ.Παναγοπούλου, Κοκότη, Πέρδικα, Πανταζίδη) στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος. Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό επιβλήθηκε με 45-40 του Οδυσσέα Χαλανδρίου (Ροσόλυμος, Αϊβαζόγλου, Παΐδα, Σταραντζή)
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης (Μαρινοπούλου, Βαρβέρη, Σούλη, Λέφα)

Στους άντρες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο ΟΞΙΦ (Ν. Τσώκας, Στ. Τσώκας, Θ. Διαφωνίδης, Απ. Διαφωνίδης). Στον τελικό νίκησε με 45-33 τον Αθηναϊκό (Νάκης, Ξινός, Αρ. Κουτσουφλάκης, Στ. Κουτσουφλάκης). Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Πανελλήνιος. (Καρακόλης, Στέφος, Παπαδημητρίου, Λιανός)