Έκανε το καθήκον του ο Ναδάλ

Δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Ράφα Ναδάλ για να προκριθεί στα προημιτελικά του China Open. Τζόκοβιτς-Ντιμιτρόφ το μεγάλο ζευγάρι της οκτάδας!
Με ένα μπρέικ σε κάθε σετ (2/11) ο αριστερόχειρας Ισπανός, Νο.2 στον κόσμο και νικητής στο Πεκίνο το 2005, κέρδισε 6-3, 6-4 τον Γερμανό Πέτερ Γκόγιοβτσικ (Νο.122) και έδειξε για άλλη μια φορά ότι έχει ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα στον δεξιό καρπό. Το παίδεψε, πάντως, λίγο στο φινάλε, απειλήθηκε με μπρέικ μπακ, όμως εκμεταλλεύτηκε το τέταρτο ματς πόιντ του και έφτασε στην πρόκριση σε 1 ώρα και 44 λεπτά.
Ο δρόμος, μάλιστα, προς το τρόπαιο άνοιξε για τον 28χρονο τενίστα, αφού ο πάντα επικίνδυνος Έρνεστς Γκούλμπις (Νο.13) χτύπησε στον δεξιό ώμο και εγκατέλειψε τον αγώνα με τον Μάρτιν Κλίζαν στο δεύτερο σετ (6-2, 3-0). Ο επόμενος αντίπαλος του Ράφα, δηλαδή, είναι ο 25χρονος Σλοβάκος, Νο.56 στον κόσμο.
Σφράγισε το μεγάλο ραντεβού με τον αήττητο στο Πεκίνο Νόβακ Τζόκοβιτς ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ! Ο 23χρονος Βούλγαρος, Νο.10 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε 6-4, 6-4 τον Πάμπλο Αντούχαρ (Νο.43) και θα διεκδικήσει μια θέση στα ημιτελικά κόντρα στον 27χρονο Σέρβο.
Την πρόκριση στην οκτάδα πήρε και ο Τόμας Μπέρντιχ (Νο.6), που έβαλε φρένο στον Βίκτορ Τροΐτσκι με 6-4, 6-4 και θα βρει στον απέναντί του τον Τζον Ίσνερ (Νο.15), που κέρδισε χθες τον Τόμι Ρομπρέδο (Νο.21) με 3-6, 7-5, 7-6(4).