Δύο ακόμη μετάλλια στο Σουόνσι

gazzetta default image fallback

Η συγκομιδή μεταλλίων συνεχίστηκε για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ στο Σουόνσι, με τον Δημήτρη Ζησίδη να κατακτά το ασημένιο στη σφαίρα και την Στέλλα Σμαραγδή το χάλκινο στα 100μ.

Επτά συνολικά τα μετάλλια για τα γαλανόλευκα χρώματα στο τέλος της δεύτερης ημέρας της διοργάνωσης και αναμένεται να έρθουν κι άλλες επιτυχίες μέχρι να πέσει η αυλαία. Τελευταίοι που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών ήταν οι Ζησίδης και Σμαραγδή.

Ο Ζυσίδης, μετά την 4η θέση το 2012 στην Ολλανδία, κρέμασε το ασημένιο στο στήθος στη σφαιροβολία κατηγορίας F32, έχοντας καλύτερη βολή στα 7.61μ, συνδυάζοντας την άνοδό του στο βάθρο με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο πρωταθλητής μας βελτίωσε το 7.32μ που κατείχε ο ίδιος από τον περασμένο Ιούνιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ.

Η Στέλλα Σμαραγδή από την άλλη αναδείχθηκε χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 100μ. κατηγορίας Τ47, καλύπτοντας την απόσταση σε 13.79.

Πανελλήνιο ρεκόρ ο Γαντές

Στις άλλες ελληνικές συμμετοχές της ημέρας, πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και ο Ιάσωνας Γαντές στο μήκος κατηγορίας Τ37. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό είχε καλύτερη επίδοση στα 5.05μ., 19 εκατοστά καλύτερη από το πανελλήνιο ρεκόρ (4.86μ.) του Οδυσσέα Μουλά από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του περασμένου Ιουνίου.

Η Βούλα Καντζά αν και έκανε καλύτερο χρόνο από τον πρωινό ημιτελικό των 100 μέτρων κατηγορίας Τ11, δεν μπόρεσε να βρεθεί στο βάθρο. Στον τελικό, με guide πάντα τον Θόδωρο Κατσωνόπουλο, κατέλαβε την 4η θέση με 14.06 (το πρωί με 14.51 είχε πάρει την πρώτη θέση στην α` ημιτελική σειρά).

Τέλος, ο Λάζαρος Στεφανίδης ήταν 8ος στη δισκοβολία κατηγορίας F37/38 με καλύτερη βολή στα 39.29μ., ο Κωνσταντίνος Πασσάς 6ος στο ακόντιο κατηγορίας F34 με 16.69 και ο Ιωάννης Κατρανάς 7ος στο ακόντιο F33 με 15.93μ.