Τίτλος για τη Βογάσαρη στην Αίγυπτο

Η Δέσποινα Βογάσαρη επέστρεψε δριμύτερη στους διεθνείς αγώνες και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά 10.000 δολαρίων που έγινε στο Sharm El Sheikh της Αιγύπτου.

Στον τελικό η 19χρονη Ελληνίδα νίκησε την Ουκρανή Valeriya Strakhova, με 7-5, 6-0. Αυτός ήταν ο τρίτος τίτλος στα επαγγελματικά τουρνουά της ITF για τη Βογάσαρη μετά από εκείνους που κέρδισε στη Μυτιλήνη (2012) και στο Sharm El Sheikh (2013).

Οι πρωταθλητές στα τζούνιορ

Μετά από τρεις εβδομάδες ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τζούνιορς όλων των κατηγοριών που διεξήχθη στο Μαραθώνα. Πρωταθλητές 2014 αναδείχθηκαν:
Κατηγορία κάτω των 10 ετών: Θοδωρής Μητσάκος (Ρήγας Αργολίδας) - Μιχαέλα Λάκη (Φοίβος Λάρισας)
Kατηγορία κάτω των 12 ετών: Νίκος Μανόπουλος (Φθιωτικός Ο.Α ) - Σαπφώ Σακελλαρίδη (Ο.Α Αγ. Παρασκευής)
Κατηγορία κάτω 14 ετών: Αλέξανδρος Σκορίλας (Α.Α. Ιωαννίνων) - Βασιλική Καρβούνη (Α.Ο.Α Φιλοθέης)
Kατηγορία κάτω των 16 ετών: Χρήστος Αντωνόπουλος (Ο.Α Κερατσινίου)- Ασπασία Αυγέρη (Α.Ο.Α Ηλιούπολης)
Κατηγορία κάτω 18 ετών: Αλέξανδρος Κάλντγουελ (Α.Κ.Α Μαραθώνα)- Αναστασία Ρεντούλη (Α.Ο.Α Ηλιούπολης)

Τα αποτελέσματα στους τελικούς

Κατηγορία κάτω των 10 ετών: Μητσάκος (Ρήγας Αργολίδας) - Τσεκούρας (Πεύκη Καλοβελώνης) 6-2
Λάκη (Φοίβος Λάρισας) - Μεϊδάνη (Πεύκη Καλοβελώνης) 6-0

Kατηγορία κάτω των 12 ετών: Μανόπουλος (Φθιωτικός Ο.Α) - Νικολούλης (Ο.Α Νίκαια Λάρισας) 6-0, 6-3
Σακελλαρίδη (Ο.Α Αγ. Παρασκευής) - Γρίβα (Αίολος Ιλίου) 6-2, 4-6, 6-1.

Κατηγορία κάτω 14 ετών: Σκορίλας (Α.Α. Ιωαννίνων) – Σακελλαρίδης (Ο.Α Αγ. Παρασκευής) 6-4, 7-5
Καρβούνη (Α.Ο.Α Φιλοθέης) - Νικολοπούλου (Α.Ο Βουλιαγμένης) 6-2, 6-3

Κατηγορία κάτω 16 ετών: Αντωνόπουλος (Ο.Α Κερατσινίου)- Τσιρανίδης (Ο.Α Καστοριάς Κέλετρον) 5-7, 6-3, 6-4
Αυγέρη (Α.Ο.Α Ηλιούπολης) - Αδάλογλου (Επίκουρος Πολίχνης) 6-1, 6-3

Κατηγορία κάτω 18 ετών: Κάλντγουελ (Α.Κ.Α Μαραθώνα) - Κανελλόπουλος (Α.Ο. Τατοϊου) 7-5, 6-4
Ρεντούλη (Α.Ο.Α Ηλιούπολης) - Κωτσάκη (Α.Ο.Α Ηλιούπολης) 6-0, 6-3