Ελλάδα – Σκόπια 25-27

Η Εθνική έδειξε ότι μπορούσε, λύγισε όμως στο φινάλε γνωρίζοντας την ήττα με 27-25 από τα Σκόπια στον πρώτο αγώνα μπαράζ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2015.

Η πρώτη προσπάθεια της ελληνικής ομάδας να δώσει το παρών στην τελική φάση του κορυφαίου ραντεβού του χάντμπολ δεν στέφθηκε με επιτυχία στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε μαχητικότητα, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, εν τούτους αυτή δεν συνδυάστηκε με ένα θετικό αποτέλεσμα που θα αύξανε τις ελπίδες για την πρόκριση.

Σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, τα Σκόπια κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να πάρουν κεφάλι στο σκορ, διατηρώντας τη διαφορά που τους έδωσε και τον πρώτο λόγο πλέον για το «εισιτήριο», εν όψει της ρεβάνς στις 15 Ιουνίου.

Σίγουρα η Εθνική άξιζε κάτι καλύτερο, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα στο 45' προηγήθηκε 22-20 και πέντε λεπτά πριν το τέλος με 25-24. Οι Σκοπιανοί σημείωσαν ένα σερί 3-0 και με δύο τέρματα του Φίλιπ Λαζάροφ πήραν την νίκη, ενώ η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία στο 59:20 με το σκορ στο 25-26 να ισοφαρίσει, αλλά στην αντεπίθεση Παπαδόπουλος και Τζηράς, έχασαν την ευκαιρία.

ΕΛΛΑΔΑ- ΠΓΔΜ 25-27 (12-13)