Μπορούσε ο Μάρκος!

Δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του ο Μάρκος Παγδατής και παρά την εξαιρετική του εμφάνιση αποκλείστηκε από το Sony Open του Μαϊάμι.

Ο 28χρονος Κύπριος θύμισε τον... παλιό καλό Μάρκο, όμως ηττήθηκε στα σημεία με 4-6, 7-6(6), 7-5 από τον Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά (Νο.11 του ταμπλό), που πήρε το εισιτήριο για τους "16" της διοργάνωσης μετά από 2.5 ώρες παιχνιδιού. Ο Παγδατής είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, αφού προηγήθηκε με 5-1! Ο 28χρονος Γάλλος, όμως, έφερε τα πάνω κάτω και πήρε το σετ, αλλά και το ψυχολογικό προβάδισμα.

Παρόλα αυτά ο Μάρκος συνέχισε να αποδίδει στους ίδιους υψηλούς ρυθμούς και στο τρίτο σετ, αλλά πέταξε στα σκουπίδια πέντε μπρέικ πόιντ. Πιο ουσιαστικός ο Τσονγκά, "χτύπησε" στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και κάνοντας το 6-5, φρόντισε στη συνέχεια να σερβίρει με επιτυχία για τη νίκη. Σίγουρα, πάντως, τα μηνύματα που έστειλε ο Κύπριος (Νο.143 στον κόσμο) στη συγκεκριμένη διοργάνωση είναι πολύ θετικά και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια!

Ο Τσονγκά βρίσκει τώρα στον δρόμο του τον Άντι Μάρεϊ (Νο.6). Ανεβασμένος ο 26χρονος Βρετανός και υπό το βλέμμα του πρώην προπονητή του Ιβάν Λεντλ, κέρδισε τον Φελιθιάνο Λόπεθ με 6-4, 6-1 και παραμένει σε τροχιά ριπίτ. Ήταν η ένατη νίκη σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στον Ισπανό! Ο αντίπαλος του Νόβακ Τζόκοβιτς, τέλος, που πέρασε στην επόμενη φάση με walkover, είναι ο Τόμι Ρομπρέδο. Ο 32χρονος Ισπανός, Νο.16 του ταμπλό, απέκλεισε με 6-3, 6-3 τον Ζουλιέν Μπενετό.