Έμεινε όρθιος ο Φέντερερ

Ο Ντιμίτρι Τουρσούνοφ κάθε άλλο παρά εύκολος αντίπαλος ήταν για τον Ρότζερ Φέντερερ, όμως ο βασιλιάς μίλησε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και συνεχίζει την προσπάθειά του στην Καλιφόρνια.

Ο Φεντ λύγισε με 7-6(7), 7-6(2) τον 31χρονο Ρώσο, Νο.27 του ταμπλό, και πήρε το εισιτήριο για τους "16" του BNP Paribas Open. Μόνο το σκορ αρκεί για να δείξει τις δυσκολίες που αντιμετώπισε ο 32χρονος Ελβετός στον δρόμο για τον πέμπτο τίτλο του στο Indian Wells! Ήταν, ωστόσο, ψύχραιμος στα δύσκολα και φανέρωσε για άλλη μια φορά την καλή ψυχολογία που τον συνοδεύει τη φετινή σεζόν... Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ματς ανάμεσα στον Κέι Νισικόρι και τον φίλο του, τον Τόμι Χάας.

Ο Φέντερερ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, παίρνοντας με το καλημέρα προβάδισμα με μπρέικ. Έφτασε, μάλιστα, πολύ χαλαρά μέχρι το 5-4 και ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει το πρώτο σετ. Ένα κακό service game, όμως, ήταν αρκετό για να δώσει την ευκαιρία στον φοβερό Ρώσο να παραμείνει στο κόλπο και να στείλει στη συνέχεια το σετ στο τάι μπρέικ. Έστω και με αρκετά... πάνω-κάτω, ο Φεντ κατάφερε να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση.

Ο Τουρσούνοφ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο σετ και έσπασε τον αντίπαλό του κάνοντας το 2-1. Ο Ρότζερ, ωστόσο, ανταπέδωσε αμέσως μετά και σερβίροντας εξαιρετικά ως το τέλος απέφυγε τις δύσκολες καταστάσεις. Το δεύτερο μπρέικ, πάντως, δεν ήρθε και έτσι οι δύο τενίστες έλυσαν και πάλι τις διαφορές τους στη... ρώσικη ρουλέτα. Εκεί ο Φέντερερ πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση και καθάρισε τελικά τη νίκη σε 1 ώρα και 45 λεπτά...

Εφιαλτικό πρωινό πέρασε ο Άντι Μάρεϊ, αλλά τέλος καλό, όλα καλά για τον 26χρονο Βρετανό... Ο νικητής του Γουίμπλεντον ήταν κακός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με τον ανερχόμενο Γίρι Βέσελι, όμως πήρε τη νίκη με 6-7(2), 6-4, 6-4 και παραμένει στο Indian Wells. Ασταθείς και οι δύο τενίστες στο σερβίς τους, έκαναν... διαγωνισμό λαθών, ωστόσο η κλάση του Μάρεϊ ήταν αυτή που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα...

Ο 20χρονος Τσέχος (Νο.77), έχοντας ένα σετ στην τσέπη, προηγήθηκε τόσο στο δεύτερο, όσο και στο τρίτο δύο φορές με μπρέικ, χωρίς να καταφέρει να εδραιώσει το προβάδισμα και να πάρει τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του. Ο ανέτοιμος Μάρεϊ έκανε πολλά και φθηνά λάθη (47 αβίαστα), όμως δεν το έβαλε ποτέ κάτω και έφτασε σε μια νίκη που σίγουρα θα του ανεβάσει το ηθικό... Στη φάση των "16" του πρώτου Masters της χρονιάς θα παίξει με Μίλος Ράονιτς ή Αλεχάντρο Φάγια.