Στο ύψος του ο Πύργος

Πέρασε το πρώτο του τεστ στο Ρότερνταμ ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο και συνεχίζει την πορεία προς υπεράσπιση του τίτλου του.

Ο 25χρονος Αργεντινός, Νο.1 του ταμπλό, επικράτησε με 7-6(6), 6-3 του φορμαρισμένου Γκαέλ Μονφίς και πέρασε στον δεύτερο γύρο του ABN AMRO World Tennis Tournament. Ο Ντέλπο χρειάστηκε να δώσει σκληρή μάχη για να πάρει το πρώτο σετ, παρότι προηγήθηκε δύο φορές με μπρέικ και είχε δύο σετ πόιντ στο 5-4.

Στο δεύτερο πήρε κεφάλι με 4-1, αλλά δεν απέφυγε τα... καρδιοχτύπια. Σέρβιρε για τη νίκη στο 5-3, όμως ο Μονφίς είχε δύο ευκαιρίες για να κάνει το μπρέικ και να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση της νίκης. Τελικά ο Πύργος, που προέρχεται από τραυματισμό στο αριστερό χέρι, στάθηκε όρθιος και καθάρισε την πρόκριση σε 1 ώρα και 41 λεπτά. Θα παίξει στη συνέχεια με τον Γάλλο Πολ Ανρί Ματιέ.

Τα πάνω κάτω έφερε ο Τόμι Χάας (Νο.6) στο ματς με τον Φερνάντο Βερδάσκο και πήρε τη νίκη με 6-7(4), 7-6(1), 7-5 στο ντεμπούτο του στο τουρνουά. Τι και αν το ματς κράτησε 2.5 ώρες; Ο 35χρονος Γερμανός έδειξε για άλλη μια φορά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και καλείται τώρα να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πολωνού Γέρζι Γιάνοβιτς.

Τρία σετ χρειάστηκε και ο Ρισάρ Γκασκέ (Νο.4) για να λυγίσει τον Τιέμο Ντε Μπάκερ με 6-7(5), 7-6(2), 6-3 και να κλείσει πολύ ενδιαφέρον ραντεβού με τον Φίλιπ Κολσράιμπερ. Βγήκε, τέλος, ο αντίπαλος του Τόμας Μπέρντιχ στον δεύτερο γύρο και είναι ο Νικολά Μαού. Ο Γάλλος νίκησε 7-5, 6-3 τον lucky loser Ντάνιελ Μπραντς, που πήρε τη θέση του τραυματία Ζιλ Σιμόν.