Στην 7η θέση ο Ανστασάκης στη Μαδρίτη, 6ο ο Δημητράκης στα 1.500μ.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό στο μίτινγκ της Μαδρίτης, τελευταία αγώνα πριν από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου, καταλαμβάνοντας την 7η θέση με βολή στα 73,84μ., ενώ ο Ανδρέας Δημητράκης κατέλαβε την 6η θέση στα 1.500μ.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής ξεκίνησε τις προσπάθειες του απο τα 72,88 μ. συνέχισε στα 73,78μ. πετυχαίνοντας καλύτερη βολή στην τρίτη προσπάθεια στα 73,84μ.

Στη συνέχεια όμως έκανε δύο βολές στα 73,32 και 69,25μ. με την τελευταία βολή να είναι άκυρη.

Νικητής αναδείχθηκε ο Πολωνός Πάβελ Φάιτζεκ με 80,82μ. και ακολούθησε ο Λευκορώσος Πάβελ Μπαρέισα με 77,25 και ο Σλοβάκος Μάρσελ Λομνίτσκι με 75,63μ.

Ο αθλητής και ο προπονητής του Αλέξανδρος Παπαδημητρίου την Δευτέρα θα ταξιδέψουν για την Ουγγαρία, προκειμένου να πραγματοποιήσουν το τελευταίο κομμάτι της προετοιμασίας του.

Σε ότι αφορά στον Ανδρέα Δημητράκης τερμάτισε σε 3 :41.52 καταλαμβάνοντας την 6η θέση. Στα δύο ψηλότερα σκαλιά του βάθρου βρέθηκαν οι Κενυάτες Μπέντζαμιν Κίγκεν με 3:36.36 και Σίλας Κιπλαγκάτ με 3:37.52, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Αργεντινός Φεντερίκο Μπρούνο με 3:38.49.