Άρχισαν νικηφόρα νεάνιδες και παίδες στο Γκιμαράες

Δύο νίκες και δύο ήττες περιλάμβανε για την ελληνική πλευρά η πρώτη ενότητα στην εναρκτήρια ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων.

Με …δίποντο στους ομίλους τους άρχισαν την προσπάθειά τους στο Γκιμαράες οι νεάνιδες και οι παίδες, που ανήκουν στη 2η κατηγορία της διοργάνωσης, ενώ κάμφθηκαν σε αμφίρροπες αναμετρήσεις οι νέοι και οι κορασίδες, που αγωνίζονται στην 1η κατηγορία. Χρονικά η αρχή έγινε από τα κορίτσια.

Οι νεάνιδες επιβλήθηκαν με 3-0 της Δανίας και οι κορασίδες έχασαν 3-2 από την Τσεχία. Αργότερα οι έφηβοι λύγισαν με 3-2 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, ενώ το μεσημέρι οι παίδες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους απέναντι στην Αρμενία με 3-1. Από μία αναμέτρηση ακόμα δίνουν στους ομίλους τους οι εθνικές μας ομάδες μέχρι το βράδυ και η αρχική φάση του ομαδικού ολοκληρώνεται αύριο Σάββατο με τις συναντήσεις της 3ης αγωνιστικής.

Το πρωί έκανε θετική πρεμιέρα η εθνική νεανίδων, που είναι επικεφαλής στο 8ο γκρουπ. Ήταν έτοιμη σε όλα τα κρίσιμα σημεία και κατέβαλλε τη Δανία με 3-0. Στον πάγκο κάθισε η Χριστίνα Αθανασοπούλου. Η εξέλιξη του αγώνα Δανία-Ελλάδα 0-3, σύμφωνα με την ιστοσελίδα της E.T.T.U. για τα αποτελέσματα:

Σόφι Γουάλοε-Γεωργία Χατζάκη 2-3 (11-8, 7-11, 5-11, 11-7, 8-11)
Λίνε Τάρμπενσεν-Ιωάννα Γερασιμάτου 1-3 (8-11, 6-11, 11-8, 7-11)
Τία Νίλσεν-Τζούλια Μυτακίδου 1-3 (11-8, 11-13, 9-11, 3-11)

Στις 11:15 ώρα Ελλάδας άρχισε και ο αγώνας των κορασίδων στην 1η κατηγορία, όμως είχε συναρπαστική εξέλιξη και μεγάλη διάρκεια. Στα 5 σετ και στην παράταση κρίθηκαν τα δύο πρώτα επί μέρους ματς και αργότερα οι Γραμματοπούλου/Παπαδημητρίου έδειξαν τις δυνατότητές τους στο διπλό και χάρισαν το προβάδισμα στην Ελλάδα με 2-1.

Στη συνέχεια η Παπαδημητρίου υπέστη δεύτερη ήττα από τη θέση 1 και στο καθοριστικό παιχνίδι η Γραμματοπούλου λύγισε από 2-1 μπροστά στα σετ. Ο αγώνας ήταν για το 4ο γκρουπ της 1ης κατηγορίας. Αναπληρωματική για την εθνική μας ήταν η Βασιλική Ηλιοπούλου.

Αναλυτικά η εξέλιξη της αναμέτρησης Ελλάδα-Τσεχία 2-3:
Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Έλενα Σομέροβα 2-3 (11-7, 8-11, 11-8, 8-11, 10-12)
Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Λίντα Ζαντέροβα 3-2 (6-11, 11-8, 11-6, 9-11, 12-10)
Γραμματοπούλου/Παπαδημητρίου-Κριστίνα Πενκάβοβα/Σομέροβα 3-1 (9-11, 11-4, 11-5, 11-8)
Παπαδημητρίου-Ζαντέροβα 0-3 (8-11, 3-11, 9-11)
Γραμματοπούλου-Σομέροβα 2-3 (4-11, 11-3, 11-7, 8-11, 8-11)

Το μεσημέρι η εθνική νέων έχασε ευκαιρία για σπουδαία νίκη κόντρα στους Ιταλούς πρωταθλητές Ευρώπης 2016. Ηττήθηκε στο τέλος με 3-2, πάντως με την εμφάνισή της έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει υψηλή θέση. Στο εναρκτήριο ματς του 4ου γκρουπ ισοφάρισε δύο φορές με τον Σγουρόπουλο, ήταν απόλυτα ανταγωνιστική και στα υπόλοιπα παιχνίδια κι αν δεν έχανε όλα τα σετ, που κρίθηκαν με οριακή διαφορά, η εξέλιξη θα ήταν σίγουρα διαφορετική! Στον πάγκο κάθισε ο Δημήτρης Κορδούτης.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ιταλία-Ελλάδα 3-2:
Ματέο Μούτι-Γιώργος Σταματούρος 3-1 (7-11, 11-8, 11-7, 13-11)
Ντανιέλε Πίντο-Γιάννης Σγουρόπουλος 1-3 (11-7, 7-11, 7-11, 6-11)
Αντονίνο Αμάτο-Στράτος Δαμιανής 3-0 (15-13, 11-9, 13-11)
Μούτι-Σγουρόπουλος 1-3 (10-12, 3-11, 11-6, 3-11)
Πίντο-Σταματούρος 3-1 (11-9, 8-11, 13-11, 11-7)

Νωρίς το απόγευμα άρχισαν και οι παίδες με το δεξί την αγωνιστική τους δραστηριότητα στην Πορτογαλία. Ήταν φαβορί κόντρα στην Αρμενία και το επιβεβαίωσαν με σκορ 3-1. Ο αγώνας ήταν για το 8ο γκρουπ, όπου η εθνική μας τέθηκε επικεφαλής.

Αναλυτικά η εξέλιξη του ματς Ελλάδα-Αρμενία 3-1:
Γιάννης Δαμιανής-Αβέτ Βασιλιάν 3-0 (11-6, 11-6, 11-9)
Νίκος Κορδαλής-Μέλκον Χοβανισιάν 3-2 (11-5, 11-5, 7-11, 7-11, 11-6)
Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης/Δαμιανής-Χοβανισιάν/Βασιλιάν 1-3 (11-6, 6-11, 11-13, 7-11)
Δαμιανής-Χοβανισιάν 3-1 (5-11, 11-5, 11-7, 11-3)