Απολογισμός δύο χάλκινα για τον Χρήστου στο Παρίσι

O Απόστολος Χρήστου διπλασίασε τα χάλκινα μετάλλια στο Όπεν γαλλικό Πρωτάθλημα, που διεξήχθη στο Παρίσι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 3η θέση στα 50μ. ύπτιο.Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα για να βρεθεί στο τρίτο σκαλί του βάθρου, σταμάτησε το χρονόμετρο στο 25.34, ενώ στα πρωινά προκριματικά είχε σημειώσει επίδοση 25.60. Την πρώτη θέση στο αγώνισμα πήρε ο Γάλλος Καμίλ Λακούρτ με 24.85, ενώ δεύτερος ήταν ο Βραζιλιάνος Γκιχιέρμε Γκουίντο.

Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο για τον Έλληνα κολυμβητή, ύστερα από το χτεσινή τρίτη θέση που πήρε στα 100μ. ύπτιο. Επιπλέον, το πρωί αγωνίστηκε στα προκριματικά των 50μ. ελεύθερο και με επίδοση 22.85 σημείωσε τον 12ο χρόνο.

Ο Απόστολος Χρήστου μαζί με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Παναγιώτη Βελέντζα επιστρέφουν αύριο το πρωί στην Ελλάδα, με την ώρα άφιξής τους στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» να υπολογίζεται στις 10.50 π.μ.