Eλλάδα - Κροατία 2-1

Την 3η συνεχόμενη νίκη της στο EURO Beach Handball του Ζάγκρεμπ, σημείωσε η Εθνική Γυναικών με 2-1 (20-21, 19-14, 7-6) επί της διοργανώτριας Κροατίας και κατέκτησε την 2η θέση στον Γ’ όμιλο.

H Εθνική μας πλέον προχωράει στην επόμενη φάση (δύο γκρουπ των έξι ομάδων), ξεκινώντας με δύο βαθμούς στην προσπάθεια της να καταλάβει μία από τις τέσσερις πρώτες θέσεις που οδηγούν στα προημιτελικά.

Η Εθνική στη Β΄ φάση θα αντιμετωπίσει Νορβηγία, Ουγγαρία, Γαλλία, και Ολλανδία, αρχίζοντας τις υποχρεώσεις τις κόντρα στην Σκανδιναβική χώρα σήμερα στις 15:00 (live streaming- bheuro2017.com)

Κόντρα στην Κροατία η Εθνική έδειξε ψυχικά αποθέματα παρά τις ατυχίες. Εκτός από τον τραυματισμό της Κερλίδη, έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες (21-20), έχοντας την τελευταία επίθεση με δύο παίκτριες παραπάνω, αλλά το σουτ της Μούρνου δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνική ομάδα είχε την Αποστολίνα Δημητρίου σε εξαιρετική κατάσταση και με την Μούρνου να σημειώνει κρίσιμα τέρματα, επικράτησε 19-14 και το ματς κρίθηκε στα σουτ άουτ.

Εκεί η Αποστολίνα Δημητρίου σε ρόλο τερματοφύλακα οδήγησε σε δύο λάθη τις αντίπαλες παίκτριες και η Μάστακα στο τελευταίο πέναλτι για την Ελλάδα, έδωσε την νίκη με 7-6.

Η Ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Καραντώνη δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη. Είμαι πολύ υπερήφανη για τα κορίτσια. Έχουμε κάνει βέβαια την μισή διαδρομή. Είναι σημαντικό ότι μπαίνουμε με δύο βαθμούς στην επόμενη φάση. Έχουμε τραυματισμούς, κάνουμε αλχημείες, αλλά μας βγαίνουν γιατί παίζουμε με ψυχή. Είναι πολλά τα ματς και έχουμε τραυματισμούς. Θα τα δώσουμε όλα σε κάθε ματς, δεν θα κρατάμε δυνάμεις για το επόμενο παιχνίδι και ότι βγει»

Ο αρχηγός αποστολής και πρόεδρος της επιτροπής Beach Handball της ΟΧΕ Κώστας Βιολιτζής δήλωσε: «Αυτή η νίκη επί της Κροατίας μέσα στο σπίτι της μας γεμίζει ως Ομοσπονδία υπερηφάνεια και υποχρεώσεις απέναντι στο ελληνικό beach handball».

ΕΛΛΑΔΑ- ΚΡΟΑΤΙΑ 2-1 (20-21, 19-14, 7-6)
ΕΛΛΑΔΑ (Μαρία Καραντώνη): Μούρνου 14, Λάμπρου 2, Δημητρίου 14, Μάστακα 5, Μ. Κεπεσίδου 6, Ποιμενίδου 6.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Σμίλιανιτς 5, Άντελιτς 7, Κέλαβα 18, Τσόρκοβιτς 4, Γκρέμπεναρ 5, Σιμάρα 2.