Δύσκολα στον 4ο γύρο Τζόκοβιτς και Κουζνέτσοβα

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός επικρατώντας 5-7, 6-3, 3-6, 6-1, 6-1 του Ντιέγο Σβάρτσμαν, ενώ μετά κόπων και βασάνων πέρασε και η Σβελτάνα Κουζνέτσοβα.

Ο περσινός κάτοχος του θεσμού χρειάστηκε 3 ώρες και 18 λεπτά σε ένα ματς που είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του. Φυσικά, όταν αποφάσισε να συγκεντρωθεί στα δύο τελευταία σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του.

Eπόμενος αντίπαλος του Σέρβου θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ Πουίγ-Ράμος Βινιόλας.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα (21+).

Νωρίτερα, ο Ραφαέλ Ναδάλ ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο του Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Ο Ισπανός χρειάστηκε 1,5 ώρα για να πάρει τη νίκη με 6-0, 6-1, 6-0. Στον 4ο γύρο ο Ράφα αντιμετωπίζει τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, ο οποίος απέκλεισε τον Γίρι Βέσελι με 6-3, 6-4, 6-3.

To ταξίδι του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στο Παρίσι είχε πρόωρο τέλος, με τον Βούλγαρο να γνωρίζει την ήττα με 7-5, 6-3, 6-4 σε 2 ώρες και 18 λεπτά από τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Η Ρωσίδα νίκησε με 7-6 (5), 4-6, 7-5 έπειτα από 3 ώρες και 9 λεπτά την Σουάι Ζανγκ και περιμένει τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στις Βοζνιάκι και Μπέλις το οποίο διεκόπη λόγω βροχής.

Αντίθετα, εύκολο απόγευμα είχε η Βινους Γουίλιαμς η οποία χρειάστηκε μόλις 62 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 6-3, 6-1 από την Ελισέ Μέρτενς. Επόμενο εμπόδιο στο δρόμο της Αμερικανίδας η Τιμέα Βατσίνσκι.