Πρεμιέρα με 4 μετάλλια στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ερασιτεχνών της Ρόδου

O Κυριάκος Παπασταματάκης, ο Λουκάς Καταπόδης, η Χριστίνα Αθανασοπούλου και η Σαμπρίνα Τουίς κέρδισαν τις εντυπώσεις στη σημερινή πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδηλασίας Ερασιτεχνών, με την επωνυμία UCI Rhodes Gran Fondo, που έγινε κάτω από Λαμπερό ήλιο στη Ρόδο.

Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές της ποδηλασίας τερμάτισαν στο πρώτο γκρουπ των 20 αθλητών που έφτασαν μαζί στον τερματισμό του αγώνα αντοχής 95 χλμ με τον Παπασταμάκη του Ροδήλιου να τερματίζει 3ος με χρόνο 2:47:06.396 και να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία του (19-34 ετών). Ο 47χρονος Καταταπόδης με χρόνο 2:47:06.880 τερμάτισε 5ος στη Γενική, αλλά πρώτος στην κατηγορία του (45-49 ετών) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η Ελληνίδα Σαμπρίνα Τουίς, που σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο (3:08:57.401) απ’ όλες τις αθλήτριες του σημερινού αγώνα, πήρε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 45 έως 49 ετών και φυσικά την πρώτη θέση στην άτυπη Γενική Κατάταξη.

«Χρυσή» στην κατηγορία της (19-34 ετών) ήταν και η Χριστίνα Αθανασοπούλου με χρόνο 3:17:20.401
Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 19-34 ετών στους άνδρες κατέκτησε ο Πολωνός Μίκαελ Ναμπιάλεκ με χρόνο 2:46:57.634, ο οποίος ήταν και ο καλύτερος μεταξύ των συμμετεχόντων. 2ος στην ίδια κατηγορία, αλλά και στη Γενική Κατάταξη ήταν ο συμπατριώτης του Μάρτσιν Μπαρτολέφσκι με 2:47:06.315.
Πιο αναλυτικά οι νικητές στον σημερινό αγώνα στις υπόλοιπες ηλικιακές κατηγορίες ανδρών και γυναικών είναι οι:
60-64 ετών: Ίρις Οτσχάνσκι (Ισραήλ) 3:52:41.846
Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών της Ρόδου θα συνεχιστεί αύριο 22 Απριλίου με τον αγώνα αντοχής 113 χλμ, στον οποίο θα πάρει μέρος και η 81χρονη Αυστραλή πρωταθλήτρια της ποδηλασίας Έιβις Πιρς. Στις 14:00 θα δοθεί η εκκίνηση.

1.Η δημοτική Σύμβουλος Φωτεινή Καράμπελα βράβευσε τον «χρυσό» Λουκά Καταπόδη, τον οποίο έχει δίπλα της
2. Στην άκρη αριστερά η Σαμπρίνα Τουίς και στην άκρη δεξιά η Χριστίνα Αθανασοπούλου
3. Ο κ. Επιτροπάκης (αριστερά στη φωτό), διευθυντής Aegean Νοτίου Ελλάδος, συμμετείχε στους αγώνες και βράβευσε τον Κυριάκο Παπασταματάκη (δεξιά στη φωτό)