Ο σκληρός του Μαϊάμι είναι ο Φέντερερ! (vids)

Ε, μα είναι καταπληκτικός! Ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε 6-3, 6-4 του Ραφαέλ Ναδάλ στον τελικό του Μαϊάμι Όπεν και πανηγύρισε τον 3ο τίτλο της φετινής χρονιάς και τρίτο στο Μαϊάμι (2005, 2006 και 2017)!

Αυτά που ξέραμε για τις μεταξύ τους μονομαχίες και παραδόσεις αποτελούν παρελθόν. Ο Ελβετός μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι και έφτασε τους 91 τίτλους καριέρας (91-48), με το φετινό του ρεκόρ να διαμορφώνεται σε 19-1!

Ο Φεντ στο πρώτο σετ έφτασε σε break point στο 4-3, 40-30, ο Ναδάλ ισοφάρισε, όμως ο πρώτος είχε και δεύτερη ευκαιρία, την οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί. Η τρίτη έμελλε να είναι και ...φαρμακερή για τον Ισπανό, ο οποίος έμεινε πίσω στο σκορ με 5-3. Η συνέχεια βρήκε τον κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών να κλείνει το σετ χωρίς την παραμικρή δυσκολία, 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Ρότζερ Φέντερερ έφτασε ξανά σε break point στο 3-3, 40-30, ο Ράφα απάντησε με έναν απίστευτο πόντο, ο οποίος τον πανηγύρισε έξαλλα φωνάζοντας το κλασικό "come on". O Eλβετός είχε και δεύτερη ευκαιρία, την οποία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει, με τον Ναδάλ να κάνει το 3-4.

Ο μοιραίος πόντος για τον Ναδάλ ήταν στο 4-4, όπου ο κάτοχος πλέον τριών τίτλων στο Μαϊάμι προηγήθηκε 40-30 και έκανε το 5-4 για να κλείσει το σετ στο σερβίς του με 6-4, έπειτα από 1 ώρα και 35 λεπτά!

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη του Φέντερερ επί του Ναδάλ (Βασιλεία 2015, Αυστραλιανό Όπεν 2017, Ίντιαν Γουέλς 2017 και Μαϊάμι 2017), με το μεταξύ τους σκορ να έχει μειωθεί σε 14-23 υπέρ του Ισπανού, με τον Φέντερερ ωστόσο να προηγείται 10-9 στις σκληρές επιφάνειες.

Παράλληλα, με την κατάκτηση του δεύτερου Masters 1000 φέτος, ο κάτοχος 18 γκραν σλαμ εξασφαλίζει περαιτέρω άνοδο στην παγκόσμια κατάταξη κι έτσι από αύριο θα βρίσκεται στο Νο 4. Αξίζει να σημειωθεί ότι η τελευταία φορά που ο Ελβετός ξεκίνησε τη χρονιά κατακτώντας Αυστραλιανό Όπεν και τα δύο αμερικανικά Masters ήταν το μακρινό 2006!

O 35χρονος τενίστας έφτασε τους 26 τίτλους Masters (26-18), δύο λιγότερους από τον δεύτερο Ράφα Ναδάλ, με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να είναι πολυνίκης με 30 τίτλους.