Ένας ακόμη τελικός για τον Βαζαίο!

Ο Ανδρέας Βαζαίος εξασφάλισε την πρόκριση του σε έναν ακόμη τελικό του Κολεγιακού Πρωταθλήματος των ΗΠΑ, όπου αγωνίζεται με την ομάδα του Πανεπιστημίου της Βόρειας Καρολάινα.

Ο κολυμβητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου προκρίθηκε με τον 5ο καλύτερο χρόνο στον τελικό των 200 γ. πεταλούδας, στον τελικό του NCAA που φιλοξενείται στην Ινδιανάπολη.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. μικτή ατομικής, με χρόνο 1:40.77 πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του αγωνίσματος που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Κυριακής.

Εκτός τελικού έμεινε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο στα 100μ. πεταλούδα Τζόζεφ Σκούλινγκ και ο μοναδικός αθλητής που νίκησε τον Φελπς στους Αγώνες, ο οποίος αν και κάτοχος του ρεκόρ με 1:37.97 κολύμπησε σε 1:45.47.

Στην πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση, ο Βαζαίος έχει προκριθεί επίσης στους τελικούς: των 100 γ. ύπτιο και 4x50γ. μικτή ομαδική.

Θυμίζουμε ότι ο Βαζαίος έχει κατακτήσει ήδη κατακτήσει μία 7η θέση στον τελικό των 200 γ. μικτής ατομικής με 1:41.53 και την 8η θέση στις 100γ. ύπτιο me 45.49, ενώ στην πρεμιέρα των αγώνων κατέκτησε την πρώτη θέση στα 4x200 γιάρδες ελεύθερο, αφήνοντας δύο δευτερόλεπτα πίσω του το Τέξας, που ήταν το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος.

Σημειώνεται ότι στο NCAA στο βάθρο των νικητών ανεβαίνουν οι οκτώ πρώτοι!