Oλυμπιακός - Πάντοβα 11-10 (8-8)

O Oλυμπιακός έδειξε ψυχή πρωταθλητή και κατάφερε στα πέναλτι να πάρει τη νίκη με 11-10 (8-8) εντός έδρας από την Πάντοβα και μαζί το εισιτήριο για το final-4 της Εuroleague.

Με τον Θοδωρή Βλάχο στον πάγκο του o Ολυμπιακός (λόγω της τιμωρίας του Χάρη Παυλίδη και του βοηθού του βοηθού του Γιώργου Κατσούλη) και τις Έμολο και Διαμαντοπούλου σε μεγάλη μέρα, κατάφερε με κόντρα διαιτησία να προκριθεί για τρίτη διαδοχική σεζόν στο final-4 της Εuroleague.

Η πορτιέρο του Ολυμπιακού, αρνήθηκε να παραδοθεί και με δυο σωτήριες επεμβάσεις καθάρισε το ματς. Λίγες στιγμές αργότερα οι παίκτριες του Ολυμπιακού είχαν γίνει μία αγκαλιά και δακρυσμένες από συγκίνηση πανηγύρισαν την πρόκριση.

Σε ό,τι αφορά στο ματς η Πάντοβα άνοιξε το σκορ με την Ντάριο, με τον Ολυμπιακό να απαντά τις Έμολο και Αβραμίδου, πηγαίνοντας με προβάδισμα 2-1 στην πρώτη περίοδο.

Και στο δεύτερο οκτάλεπτα η εξέλιξη του σκορ ήταν γκολ-γκολ, με τις Ιταλίδες να ισοφαρίζουν με την Γκαλάρντι, την Έμολο να κάνει το 3-2, την Ντάριο να ισοφαρίζει για την Πάντοβα και την Φιλιώ Μανωλιουδάκη να ξαναβάζει μπροστά τον Ολυμπιακό. Η Σαβιόλι ισοφάρισε εκ νέου, με την Μπιανκόνι να δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Ασημάκη έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στην ομάδα της με 6-4, με την Γκαλάρντι να μειώνει σε 6-5 και την Κουεϊρόλο να ισοφαρίζει σε 6-6. Πρώτο μεγάλο πλήγμα για τον Ολυμπιακό ήταν η οριστική αποβολή της Μπιανκόνι.

Στην τελευταία περίοδο η Πάντοβα ξαναπήρε κεφάλι με 7-6, με τον Έμολο να παίρνει το ματς πάνω της και με δύο γκολ να δίνει προβάδισμα 8-7 στον Ολυμπιακό. Η Κουεϊρόλο ισοφάρισε στο 2:50 πριν από το τέλος οδηγώντας το ματς στα πέναλτι. Στο 2:27 οι διαιτητές απέβαλαν την Ρόμπινσον, κάτι που θα έπρεπε να έχει συμβεί πολύ νωρίτερα.

Ολυμπιακός - Πάντοβα 11-10 (8-8)

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-3, 1-2, 2-2

Ολυμπιακός: Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 1, Έμολο 5, Μπιανκόνι 1, Σμιτ 1

Πάντοβα: Σαβιόλι 2, Κιερόλο 3, Ντάριο 2, Γκαλάρντι 2,Μπαρτσόν 1,