«Ασημένιος» με πανελλήνιο ρεκόρ ο Φιλιππίδης! (vid)

Ο Κώστας Φιλιππίδης κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού στίβου του Βελιγραδίου, σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ με άλμα στα 5.85μ. Ο Εμμανουήλ Καραλής έμεινε στην 11η θέση.

Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα έκανε ατομικό ρεκόρ, βελτιώνοντας το δικό του εθνικό ρεκόρ κατά ένα εκατοστό, με άλμα στα 5.85μ., αποτυγχάνοντας να περάσει τα 5.90μ.

Εχοντας κάνει έναν φοβερό αγωώνα ο 30χρονdος παγκόσμιος πρωταθλητής του 2010 είχε μία αποτυχημένη προσπάθεια στα 5,35μ., στη συνέχεια πέρασε με την πρώτη τα 5.50μ., 5.60μ. και 5.70μ.

Στα 5.75μ. είχε μία άκυρη όμως ρίσκαρε αφήνοντας το ύψος για να συνεχίσει στα 5.80μ. Εκεί έκανε μία ακόμη άκυρη για να περάσει τον πήχη στην κρίσιμη τελευταία του προσπάθεια.

Αμέσως μετά ξεπέρασε με άνεση τα 5.85μ. για να κάνει τρεις άκυρες στα 5.90μ.

Ο Φιλιππίδης αγωνίστηκε για έκτη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και μετείχε για τρίτη φορά σε τελικό αφού ήταν 4ος το 2013 και 5ος το 2011 και το 2015 στην Πράγα.

Αυτό ήταν το 27ο μετάλλιο για τη χώρα μας στο θεσμό και πρώτο για τον Φιλιππίδη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Πολωνός Πιοτρ Λίσεκ επίσης με 5.85μ. και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Πάβελ Βογιετσόβσκι με το ίδιο ύψος.

Η απειρία στοίχισε στον Εμμανουήλ Καραλή, μία επίδοση αντάξια των δυνατοτήτων του, στο οποίο βέβαια και μόνον η συμμετοχή του συνιστά μεγάλο επίτευγμα.

Ο αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5,35 και 5,50μ. και στην συνέχεια έκανε τρεις άκυρες στα 5,60μ.

Σημειώνεται ότι ο 17χρονος επικοντιστής είναι ο νεότερος στην ιστορία του αγωνίσματος στο θεσμό, στον οποίο κατέλαβε την 11η θέση.

Εξι αθλητές ξεπέρασαν τα 5,80 μ. και δημιούργησαν προυποθέσεις για εξαιρετικό αγώνα, ενώ άτυχος στάθηκε ο Φλοριάν Γκαούλ, που τραυματίστηκε στα δοκιμαστικά, όταν έσπασε το κοντάρι του.