Kαλό πλασάρισμα του Μουχθή στο όπεν Α.Με.Α. του Λινιάνο

Με θετικό πλασάρισμα από τον Γιώργο Μουχθή ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στα ατομικά αγωνίσματα του διεθνούς ιταλικού τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης ατόμων με αναπηρίες.

Ο αθλητής του Π.Α.Σ.Κ.Α. μπήκε στις θέσεις 5-8 στη κλάση 6 των ορθίων κι έδωσε πολύ καλή συνέχεια στο χάλκινο μετάλλιο, που πήρε προχτές στην αντίστοιχη κατηγορία για αθλητές έως 23 ετών. Στη φάση των γκρουπ μάλιστα, ήταν εξαιρετικός και πήρε την πρωτιά με τρεις νίκες, που θα τον ωφελήσουν και στη διεθνή κατάταξη.

Σήμερα κυνήγησε το μετάλλιο, αλλά σταμάτησε σε πολύ αξιόλογο αθλητή από τη Μεγάλη Βρετανία. Στα γκρουπ αποκλείστηκαν ο Μάριος Χατζηκυριάκος (που επίσης είχε χάλκινο μετάλλιο από τους αγώνες Under 23) στην κλάση 6, ο Λάζαρος Τέλογλου στην κλάση 10, ο Νίκος Καπλάνης και ο Χρήστος Στάμου στις κλάσεις 1 και 2 αντίστοιχα των αθλητών με αμαξίδιο.

Ο Λευτέρης Μαύρης και ο Αλέξανδρος Διακουμάκος δεν μετέχουν στους αγώνες της μεγάλης κατηγορίας, γιατί είχαν δηλωθεί μόνο για το Under 23. Το τουρνουά συνεχίζει από αύριο με το ομαδικό και τελειώνει το Σάββατο.

Στην κλάση 1 των αθλητών με αμαξίδιο ο Νίκος Καπλάνης αγωνίστηκε στο 2ο γκρουπ. Έχασε από τον Ιταλό Αντρέα Μποργκάτο με 3-0 σετ (4-11, 9-11, 4-11) και από τον Κροάτη Ντάνιελ Λάζοφ με το ίδιο σκορ (1-11 3-11, 5-11) και περιορίστηκε στην 3η θέση.

Να σημειωθεί πάντως, ότι ο Καπλάνης επέστρεψε ύστερα από δέκα χρόνια περίπου σε διεθνείς αγώνες επιτραπέζιας αντισφαίρισης, καθώς μεσολάβησε η συστηματική ενασχόλησή του με τον στίβο.

Στην κλάση 2 ο Χρήστος Στάμου μετείχε στο 4ο γκρουπ κι έχασε στις λεπτομέρειες τη 2η θέση και την είσοδο στο ταμπλό. Κάμφθηκε με 3-1 σετ από τον επικεφαλής Ισπανό Ίκερ Σάστρε (13-15, 11-6, 8-11, 4-11), νίκησε τον Κροάτη Νταμίρ Βούκοτιτς με 3-0 (11-4, 11-3, 11-5) κι έπαιξε στην 3η αγωνιστική για την πρόκριση με τον Ιταλό Φεντερίκο Κροσάρα.

Έχασε με διαφορά τα δύο πρώτα σετ, αλλά βελτίωσε αισθητά την απόδοσή του κι έφτασε στην ισοφάριση. Στο καθοριστικό 5ο σετ ο αντίπαλός του έκανε καλύτερη εκκίνηση και το εκμεταλλεύτηκε (5-11, 5-11, 11-7, 11-7, 6-11).

Στους όρθιους και την κλάση 6 ο Γιώργος Μουχθής διατήρησε στο Λινιάνο το πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και κατέκτησε την πρωτιά στο 4ο γκρουπ, αν και ήταν στην 3η σειρά των κληρωθέντων. Άρχισε με σπουδαία νίκη εναντίον του Ρουμάνου επικεφαλής του γκρουπ Μπόμπι Σίμιον με 3-2 σετ και με …κεκτημένη ταχύτητα εμφάνισε αργότερα το απόλυτο των επιτυχιών.

Ο Σίμιον είναι νούμερο 9 στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας, ενώ πέρσι πήρε μέρος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Τα σετ 11-7, 4-11, 12-10, 5-11 και 11-4. Ο Μουχθής έδωσε ντέρμπι και με τον Ισραηλινό Ντάνι Μπομπρόφ και με δυνατή ψυχολογία υπερίσχυσε ξανά στα πέντε σετ και οριακή διαφορά πόντων στο φινάλε (11-8, 5-11, 11-9, 7-11, 11-9).

Δύσκολος ήταν ο αγώνας του και απέναντι στον θεωρητικά ασθενέστερο αθλητή του γκρουπ, τον Ιρλανδό Κόνορ Ντένις Ο Κάλαγκαν. Επιβλήθηκε με 3-0 σετ, αλλά ήταν «γεμάτα» όλα τα σετ (12-10, 11-9, 11-8).
Χάρη στην 1η θέση ο Έλληνας πρωταθλητής έγινε 4ο φαβορί στο ταμπλό των «16» και είχε bye στον 1ο γύρο. Στην 8άδα αντιμετώπισε σήμερα τον Πολ Καραμπαρντάκ από τη Μεγάλη Βρετανία και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό με 3-0 σετ (9-11, 5-11, 5-11).

Στην ίδια κλάση ο Μάριος Χατζηκυριάκος αγωνίστηκε στο 5ο γκρουπ και αντιμετωπίζοντας τρεις πολύ αξιόλογους αθλητές περιορίστηκε στην τελευταία θέση.

Έχασε από τον Γάλλο Μπαστιέν Γκρούντελερ με 3-1 (11-13, 9-11, 11-6, 7-11), από τον Ισραηλινό Ασάτ Αγιάλ Γκοφέ με 3-0 (7-11, 6-11, 9-11) και από τον επικεφαλής Ιταλό Ραϊμόντο Αλέσι με 3-0 σετ (5-11, 7-11, 4-11). Όλα αυτά τα παιχνίδια όμως, αποτελούν χρήσιμα τεστ και πολύτιμη εμπειρία για το μέλλον, καθώς ο νεαρός διεθνής είναι ακόμα στο 16ο έτος της ηλικίας του.

Ο Λάζαρος Τέλογλου μετείχε στο 3ο γκρουπ της κλάσης 10, της τελευταίας των κινητικά αναπήρων. Είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο και πήρε την 3η θέση με μία νίκη και δύο ήττες. Κατέβαλλε τον Ρώσο Νικίτα Περεβόζικοφ με 3-0 σετ (11-6, 14-12, 11-9), αλλά έχασε 3-0 σετ από τον επικεφαλής του γκρουπ Αλβάρ Μοχαμάντ Μπακάρ από τη Μαλαισία (3-11, 4-11, 2-11) κι επίσης 3-0 από τον Πολωνό Ιγκόρ Μιζτάλ (2-11, 2-11, 8-11).

Στο ομαδικό η Ελλάδα θα έχει εκπροσώπηση σε τρεις ομάδες. Στις κατηγορίες με τα αμαξίδια θα σχηματίσουν ομάδα ο Στάμου με τον Καπλάνη. Στους όρθιους κάνουν δίδυμο ο Μουχθής και ο Χατζηκυριάκος, ενώ ο Τέλογλου θα παίξει με συμπαίκτη τον Βραζιλιάνο Κλαούντιο Μάσαντ.

* Κι άλλος αθλητής ελληνικής καταγωγής μετέχει στο όπεν της Ιταλίας. Είναι ο Αλέξανδρος Καλπακίδης, ο οποίος αγωνίζεται με τη Γερμανία στην κλάση 11 (σ.σ. των ατόμων με νοητική υστέρηση) και στο Λινιάνο αποκλείστηκε στη φάση των γκρουπ. Έχει γεννηθεί κι έχει μεγαλώσει στη Γερμανία, αλλά είναι Έλληνας ο πατέρας του.