Εθνικός - Υδραϊκός 7-6

Ο Εθνικός συμπλήρωσε το καρέ των ομάδων που θα λάβουν μέρος στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδος ανδρών, επικρατώντας 7-6 του Υδραϊκού.

Έτσι, στις 19-20 Μαϊου, Ολυμπιακός, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΠΑΟΚ και Εθνικός Πειραιά θα διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Στον ντέρμπι των προημιτελικών οι κυανόλευκοι αναδείχθηκαν νικητές στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά, παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση από τον Υδραϊκό για την ήττα του περασμένου Σαββάτου, στο ίδιο κολυμβητήριο για το πρωτάθλημα.

Ο Εθνικός μπήκε καλά διαβασμένος στον αγώνα και πήρε προβάδισμα στο σκορ και την ψυχολογία στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-0. Στο ημίχρονο ήταν και πάλι μπροστά με 4-3 και 6-3 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη αντέδρασε στην τελευταία περίοδο, όμως ήταν αργά για να καταφέρει να καλύψει τη διαφορά.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 7-6

Οκτάλεπτα: 2-0, 2-3, 2-0, 1-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ: Κόχειλας Ν. 1, Παπαδόγκωνας 2, Χονδροκούκης 1, Τσαγκάρης 1. ΥΔΡΑΪΚΟΣ: Χατζηκυριακάκης 1, Κοτσάφτης 1, Μπλάνης 1, Λιαπάκης 2, Στελλάτος 1.