Επιτυχημένο το τελευταίο τεστ πριν το Ευρωπαϊκό με 12 μετάλλια

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να κατακτά 12 μετάλλια (4-4-4) και να φιγουράρει στην πρώτη θέση στον σχετικό πίνακα.
Η διοργάνωση λειτούργησε ως test event για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (3-5/3) και έδωσε την ευκαιρία στους αθλητές, που θα παραμείνουν στην πόλη του Βελιγραδίου μέχρι τις 5 Μαρτίου, να έχουν αγωνιστική επαφή με την αρένα.
Οι πρωταθλητές μας κατάφεραν σε γενικές γραμμές να πραγματοποιήσουν καλές εμφανίσεις, με εκείνους που ετοιμάζονται για το κορυφαίο γεγονός του χειμώνα να δείχνουν στην σωστή κατεύθυνση.
Η Βούλα Παπαχρήστου ήταν νικήτρια στο τριπλούν, καθώς "προσγειώθηκε" στα 14,19 μ. βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Ευρώπης, αφού καλύτερο άλμα το 2017 έχει πετύχει μόνο η Ελενα Παντουρόγιου (Ρουμανία) με 14,33 μέτρα.
Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι είχε ακόμη άλματα στα 13,79 μ. και 13,99 μ. και επέλεξε να ολοκληρώσει τον αγώνα της διχως να κάνει τις τρεις τελευταίες προσπάθειες. Δεύτερη με 13,94 μ. ήταν η Παντουρόγιου και τρίτη η Χριστίνα Μπουζίν με 13,84 μέτρα.
Το τελευταίο της τεστ πριν από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έκανε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που έδειξε σε καλή κατάσταση. Η 26χρονη ήταν νικήτρια στα 60 μ. εμπ. με 8.10, επίδοση κοντά στο 8.04, της περασμένης Κυριακής στο ΣΕΦ και πλέον μπορεί να σκέφτεται αισιόδοξα τη συμμετοχή της στο κορυφαίο γεγονός του χειμώνα. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών, ο Κώστας Δουβαλίδης τερμάτισε δεύτερος με 7.80, σε μια κούρσα όπου ο Κύπριος Μίλαν Τραίκοβιτς ήταν νικητής με 7.62, επίδοση που αποτελεί εθνικό ρεκόρ.
Μία ακόμη σταθερή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κώστας Φιλιππίδης, που ήταν δεύτερος στο επί κοντω με 5,71 μέτρα. Ο αθλητής στη συνέχεια άφησε το 5,76 μ., προκειμένου να δοκιμάσει στο 5,81 μ., ύψος που δεν κατάφερε να ξεπεράσει. Ο Φιλιππίδης πλέον στρέφει την προσοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωταθλήμα, εκεί όπου θα διεκδικήσει για μία ακόμη φορά μια θέση ψηλά στην κατάταξη. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κροάτης Ιβαν Χόρβατ, που ήταν νικητής με 5,76 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ. Ο Νίκανδρος Στυλιανού ακολούθησε με 5,61 μ. και ρεκόρ Κύπρου, ενώ ο Δημήτρης Πατσουκάκης ήταν πέμπτος με 5,51 μέτρα.
Τον εαυτό της ξεπέρασε η Λίλη Αλεξούλη, που έχασε μόνο από την εντυπωσιακή Ιβάνα Σπάνοβιτς. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι ¨προσγειώθηκε" στα 6,49 μ. στην τρίτη της προσπάθεια στο μήκος και βελτίωσε το 6,46 μ., που είχε πετύχει πριν λίγες ημέρες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η Αλεξούλη βρέθηκε μόλις ένα εκατοστό από το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.
Η Εφη Κολοκυθά κατέλαβε την πέμπτη θέση στον ίδιο αγώνα με 6,18 μέτρα. Η σπουδαία Ιβάνα Σπάνοβιτς ήταν νικήτρια με ρεκόρ διοργάνωσης και κορυφαία επίδοση στον κόσμο με 6,96 μέτρα.
Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, παρότι έτρεξε δύο κούρσες σε μία ώρα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 60 μ. με 7.46 . Από λάθος των διοργανωτών, οι αθλήτριες της τρίτης σειράς, παρότι τερμάτισαν αναγκάστηκαν να κάτσουν και πάλι στη γραμμή εκκίνησης, καθώς είχε γίνει άκυρη εκκίνηση και δεν δόθηκε ανάκληση. Σε αυτή την κούρσα έτρεξαν οι Κεραμιδά και Σπανουδάκη, με την πρώτη να μην τρέχει τελικά στην επαναληπτική κούρσα, καθώς ένιωσε σφίξιμο.

Στα 60 μ. των Ανδρών οι αθλητές έτρεξαν κανονικά, με τον Παναγιώτη Τριβυζά να τερματίζει τέταρτος στην τρίτη σειρά των 60 μ. με 6.83, όσο και ο τρίτος αθλητής, και ο Παναγιώτη Ανδρεάδης έκτος με 6.85.

Η Ανδριάνα Φέρρα επέστρεψε στο αγώνισμα, με το οποίο ξεκίνησε την καριέρα της και δικαιώθηκε. Η έμπειρη σπρίντερ ήταν τρίτη στα 400 μ. μ 53.94, επίδοση που αποτελεί απόλυτο ατομικό της ρεκόρ και την έκτη επίδοση όλων των εποχών στον κλειστό στίβο. Η 29χρονη στην τρίτη της κούρσα στη σεζόν έδειξε πως έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης και πως το καλοκαίρι θα είναι σε θέση κυνηγήσει ακόμη καλύτερους χρόνους.
Το φετινό της ρεκόρ βελτίωσε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, που συνδύασε τη συμμετοχή της στη διοργάνωση με χρυσό μετάλλιο. Η αθλήτρια των 800 μ. διένυσε την απόσταση σε 2.06.00 και ολοκλήρωσε θετικά την παρουσία της στον κλειστό στίβο.
Ο Ανδρέας Δημητράκης επέβαλε το ρυθμό του και κατάφερε να φτάσει πρώτος στον τερματισμό στην κούρσα των 1.500 μέτρων. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ διένυσε την απόσταση σε 3.45.75 και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ.
Η Στέλλα Λεδάκη επέστρεψε φέτος στην αγωνιστική δράση, αφού ξεπέρασε τα προβλήματα τραυματισμών της περασμένης χρονιάς και με την ελπίδα να κυμανθεί και πάλι σε υψηλά επίπεδα. Η 28χρονη κατέλαβε την τρίτη θέση στο επί κοντώ με άλμα στα 4,20 μ., επίδοση που ξεπέρασε με την τρίτη προσπάθεια και αποτελεί φετινό της ρεκόρ. Η Λεδάκη στη συνέχεια άφησε τα 4,25 μ. και απέτυχε στα 4,30 μέτρα.
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τάσος Γαλαζούλας στο μήκος με 7,53 μέτρα. Ο 24χρονος είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 7,48 μ. και τρεις άκυρες προσπάθειες.
Ο Μίλτος Τεντόγλου όπως και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έτσι και στο Βελιγράδι, εκτέλεσε το μεγαλύτερο άλμα του στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια. Ο 19χρονος άλτης είχε καλύτερη προσπάθεια στα 7,48 μ. και κατέλαβε την τέταρτη θέση.
Για μία ακόμη φορά στην καριέρα του, ο Δημήτρης Τσιάμης κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών σε Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Ο έμπειρος άλτης του τριπλούν ήταν τρίτος με 16,05 μ., επίδοση κοντά στο φετινό του 16,10 μέτρα. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 16,04 μ. και 14,17 μ., το οποίο και δεν ολοκλήρωσε. Ο Δημήτρης Μπαλταδούρος κατέλαβε την έβδομη θέση στο τριπλούν με καλύτερη προσπάθεια στα 15,76 μ. από το τέταρτο άλμα του. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε με 15,37 μ., συνέχισε με 15,48 μ. είχε δύο άκυρα άλματα και δεν έκανε την έκτη του προσπάθεια. Στα 3.000 μ. των Ανδρών ο Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε 10ος σε 8.24.01.
Στα 3.000 μ. των Γυναικών η Αναστασία Καρακατσάνη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των κοριτσιών της πρώτης τριάδας και έμεινε τέταρτη με 9.43.28. Ο Νίκος Σκαρβέλης δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε και με 18,59 μ. κατέλαβε την πέμπτη θέση στον απευθείας τελικό της σφαιροβολίας. Ο Ελληνοαμερικάνος ρίπτης είχε δύο ακόμη έγκυρες βολές στα 18,52 μ. και 18,47 μέτρα.