Νέα Ιωνία - ΠΑΟΚ 23-26

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο ΠΑΟΚ διέψευσε τα προγνωστικά που ήθελαν φαβορί τον ΙΕΚ Ξυνή Νέα Ιωνία, πήρε τη νίκη εκτός έδρας με 26-23 και μαζί το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών.

Ο Δικέφαλος» για 5η φορά στην ιστορία προκρίθηκε σε Φάιναλ Φορ Κυπέλλου Ανδρών μετά την Πάτρα (2004), την Κέρκυρα (2006), το Μετς (2007) και τη Λαμία (2010).

Οι Θεσσαλονικείς έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς (7 γκολ) και Γρηγόρη Σανίκη (6 γκολ), οι οποίοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια και τον Γιώργο Μαστορογιάννη (3 γκολ), να δίνει σημαντικές λύσεις, έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη.

Μάλιστα, ήταν η πρώτη για τον ΠΑΟΚ επί του ΙΕΚ ΞΥΝΗ μετά από δύο ήττες στο πρωτάθλημα, αλλά ήταν αυτή που του δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 3ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη στον 1ο ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Φίλιππο Βέροιας.
Από την άλλη πλευρά ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ είχε πρώτους σκόρερ τους Χάλαρη (7 γκολ) και Παπακυπριανού (6 γκολ).

Σε ότι αφορά στο ματς ο ΠΑΟΚ είχε το έλεγχο από την αρχή και βρέθηκε να προηγείται με τρία γκολ (3-6 στο 13’), και πέντε γκολ (5-10 στο 21’).

Την διαφορά αυτή κατάφερε να διατηρήσει έως το ημίχρονο (10-15) με τέρμα του Σανίκη σχεδόν στην εκπνοή και ενώ ο Βεσελίνοβιτς έβρισκε συνεχώς δίκτυα από την περιφέρεια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων που μείωσαν στο 37:17 σε 14-15 με σερί 4-0, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς γκολ για 8:30 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και με τους Βεσελίνοβιτς, Σανίκη βρήκαν τις λύσεις επιθετικά και κράτησαν το προβάδισμα με 1-2 γκολ.
Το ματς κρίθηκε με δύο τέρματα του Τσίλη για το 21-24 (57:00) και 22-25 (58:14), ενώ το τελικό 23-26 διαμόρφωσε ο Μαστορογιάννης.

Ο πίβοτ του ΠΑΟΚ, Νίκος Κοκκώνης δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Για εμάς είναι μια σημαντική πρόκριση. Δείξαμε τι μπορούμε να κάνουμε. Έχουμε αδικήσει τους εαυτούς μας μετά τα Χριστούγεννα. Αυτή η πρόκριση σημαίνει πολλά. Ψυχολογικά θα μας δώσει την ώθηση που χρειαζόμασταν για την συνέχεια της σεζόν».

Από την πλευρά του ο Γιώργος Παπακυπριανού σημείωσε: «Στο Α’ ημίχρονο ήμασταν νωθροί και δώσαμε δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ. Στο Β΄ ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοση μας, αλλά κυνηγούσαμε συνέχεια και δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Χάθηκε ο ένας στόχος, τώρα θα τα δώσουμε όλα για το πρωτάθλημα».

IEK ΞΥΝΗ- ΠΑΟΚ 23-26
Τα πεντάλεπτα:
0-1, 3-4, 4-7, 6-10, 7-12, 10-15 (ημχ.), 13-15, 14-16, 17-18, 19-21, 20-22, 23-26
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 2, Μελετάκος, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου, Παπακυπριανού 6, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 7, Κεδέρης 3.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 3, Τσίλης 3, Νικολαΐδης 1, Κοκκώνης 1, Αποστόλου, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Σανίκης 6, Γρηγοριάδης, Οικονόμου, Λοίζος, Μαστορογιάννης 3, Κυπραίος, Βεσελίνοβιτς 7.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χασκής, Κόκκινη: 42:53 Κυπραίος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/3-2/2