ΝΕ Πατρών - ΝΟ Ρεθύμνου 9-11

Τη νίκη που του δίνει το πλεονέκτημα στον όμιλο υποβιβασμού της Γ' Φάσης της Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών πέτυχε ο ΝΟ Ρεθύμνου απέναντι στη ΝΕ Πατρών με 11-9 στο κολυμβητήριο «Α. Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας.

Έτσι η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου της Β' Φάσης με 7 βαθμούς, αφήνοντας στην τέταρτη θέση της ΝΕ Πατρών με 6.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στις άμυνες τους και οι Κρητικές προηγήθηκαν με 1-0 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο είχαμε ένα καταιγισμό τερμάτων για τις δύο ομάδες και το ημίχρονο έληξε με σκορ 6-5 υπέρ της ομάδας του Ρεθύμνου που δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στα τρία γκολ (10-7 στη λήξη της τρίτης περιόδου), όμως δύο συνεχόμενα γκολ για την πατρινή ομάδα «έβαλαν φωτιά» στο παιχνίδι. Τελικά ο ΝΟΡ σημείωσε ακόμη ένα γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα (11-9).

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 9-11

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 5-5, 2-4, 2-1

ΝΕ Πατρών: Τσιμάρα Ευδ. 1, Μπαλάτσα Μ. 2, Μανέτα Ν. 5, Λυκοθανάση 1.

ΝΟ Ρεθύμνου: Φαρμάκη Μ. 2, Καριπίδου Μ. 2, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σολανάκη 1, Καριπιδου Ηρ. 3.