Νίκη-μισή πρόκριση για Ολυμπιακό!

Μεγάλη νίκη που τον φέρνει μια ανάσα από την πρόκριση στο Final-6 του Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε ο Ολυμπιακός με τους Πειραιώτες να επικρατούν της Ουγγρικής Όρβοσι με 7-4 πιάνοντας κορυφή στον όμιλο.

Ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο ήταν το Ολυμπιακός-Όρβοσι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Πειραιώτες στο σημείο εκείνο δυσκολεύτηκαν, καθώς βρισκόντουσαν μπροστά με μόλις ένα γκολ (3-2). Στο δεύτερο όμως οι πολίστες του Θοδωρή Βλάχου έκαναν περίπατο, επικράτησαν με 7-4, ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου και πλέον βρίσκονται κοντά στην πρόκριση στο Final-6.

Ο αγώνας όπως αναφέραμε και στο ξεκίνημα, ήταν ένα ντέρμπι στα δύο πρώτα οκτάλεπτα με τους Ούγγρους να βάζουν δύσκολα στους... ερυθρόλευκους οι οποίοι από την πλευρά τους ήταν άστοχοι στον παίκτη παραπάνω. Στο δεύτερο όμως ημίχρονο τα πάντα άλλαξαν και οι Πειραιώτες έφτασαν άνετα στην σημαντική αυτή νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που στηρίχθηκαν σε ένα ακόμα ματς στην εξαιρετική τους άμυνα οι Μυλωνάκης και Φουντούλης με 2 γκολ, ενώ από ένα είχαν οι Μπούσλιε, Ποντικέας και Γεννηδουνιάς. Για τους Ούγγρους ο Μπατόρι είχε 2 και από ένα οι Σέμαν και Νίκιτς.

Ολυμπιακός - Όρβοσι 7-4

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 4-1, 0-1

Ολυμπιακός (Βλάχος): Μυλωνάκης 2, Φουντούλης 2, Μπούσλιε 1, Ποντικέας 1, Γεννηδουνιάς 1

Όρβοσι: Μπατόρι 2, Σέμαν 1, Νίκιτς 1