Φοίβος Συκεών - Νέα Ιωνία 19-25

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η Νέα Ιωνία νίκησε τον Φοίβο με 25-19 εκτός έδρας, αλλά έχασε τον Αλέξη Αλβανό, στο ματς της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πόλο Α1 ανδρών.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μετά το 45’, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 4-5 γκολ, την οποία διατήρησαν ως το φινάλε.

Ωστόσο, τη χαρά της νίκης μετρίασε ο τραυματισμός του Αλέξη Αλβανού, ο οποίος γύρισε το πόδι του στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και η κατάσταση του θα εκτιμηθεί μετά τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 19-25
Τα πεντάλεπτα
: 1-2, 2-4, 3-4, 5-5, 7-7, 7-8 (ημχ.), 9-11, 12-13, 13-17, 16-20, 16-23, 19-25
ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Μπέτζιος, Πίτσιος 1, Βότσης, Μπαλαμός 4, Πόποβιτς, Ναουμίδης, Δεληζάνος 1, Ντουλματζής, Τσιντίδης, Μετσού 5, Καβουσανάκης 2, Λιάπης 4, Μαυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 2, Χατζής.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 6, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης 5, Γκέρτσος, Μελετάκος 1, Κανδύλας, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 1, Παπακυπριανού 6, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 2.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 51:22 Παπαδιονυσίου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 0/2-3/4.