Σπαντάου - Ολυμπιακός 6-11

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο «κόκκινος» στρατός του Θοδωρή Βλάχου επέλασε στο Βερολίνο, αναγκάζοντας την Σπαντάου σε άτακτη υποχώρηση, γνωρίζοντας την ήττα με 11-6 στο ματς της 4ης αγωνιστικής του α' ομίλου Champions League.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρυσι είχε αναδειχθεί ισόπαλος με την Σπαντάου (11-1) παραμένει αήττητος και πρώτος στη βαθμολογία με 10 βαθμούς όσους και η Ζόλνοκ.

Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν απόλυτα προσηλωμένοι στο στόχο τους, που δεν είναι άλλος από την πρόκριση στο final-6, με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις.

Σε ότι αφορά στο ματς ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Γιάνοβιτς, με την Σπαντάου να απαντά με τα τέρματα των Ντέντοβιτς και Κουτς. Το σκορ έφερε στα ίσια ο Ντόσκας (4:20), με τους Γερμανούς να παίρνουν ξανά κεφάλι με τον Τζίνγκλινγ (3:17). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται 5-3 χάρη στα τρία γκολ του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά (3:00, 1:26 και 0:23)
Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου τη διαφορά αύξησε ο Κολόμβος (7:35), με τον Γενηδουνιά να ξαναχτυπά στο 5:21 για να κάνει το 7-3. Οι Γερμανοί απάντησαν με τον Έλερ (4:16) και τον Μπούσλιε να διαμορφώνει το 8-4 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η Σπαντάου μείωσε με τον Ντέντοβιτς σε 8-5, με τον Μπούσλιε να σκοράρει στο 5:07 για το 9-5 και τον Κολόμβο να κάνει double score (3:24).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Σπαντάου έχοντας αποδεχτεί τη μοίρα της μείωσε με τον Μαρζούκι 6-10, με τον Ντόσκα να πετυχαίνει την χαριστική βολή στο 3:17.