ΝΟ Βουλιαγμένης - Χάντι Μανσισκ 8-9

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η Βουλιαγμένη ηττήθηκε από τη ρωσική Χάντι Μανσίσκ στη 2η αγωνιστική του Α' Ομίλου της Β' Φάσης της Ευρωλίγκα ηττήθηκε με 9-8 και μπήκε σε σοβαρές περιπέτειες αναφορικά με την πρόρκιση της στην επόμενη φάση.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου θέλει πλέον μόνο νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης και οικοδέσποινα Σαμπαντέλ αύριο (15/01) στη 1:15 μ.μ, είτε νίκη της Βαζούτας απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο προκειμένου να είναι αυτή που θα περάσει στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, όμως με γκολ της Κούλχαας και 4 σερί τέρματα της Χριστίνας Τσουκαλά, πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-3, για να μειώσουν οι Ρωσίδες σε 5-4 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα του Λαιμού προηγήθηκε με 8-5, χάρη στα γκολ που πέτυχε η Έλενα Ξενάκη.

Ωστόσο, η εικόνα που παρουσίασε στην τελευταία περίοδο ήταν αποκαρδιωτική, με τις Ρωσίδες να σκοράρουν 4 φορές στην παίκτρια παραπάνω. Στο τελευταίο δίλεπτο η Βουλιαγμένη έχασε δύο ευκαιρίες να σκοράρει, σε παίκτρια παραπάνω.