ΠΑΟΚ - Φοίβος 28-24

Ένα δίλεπτο χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να σοβαρευτεί και να πάρει τη εντός έδρας νίκη με 28-24 επί του Φοίβου.

Σε ένα ματς που ο Δικέφαλος ήταν το φαβορί, εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με τους γηπεδούχους να κερδίζουν δύσκολα.

Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 6-2 και 7-4 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας με τον Βότση (21’). Στην συνέχεια έως τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κυριάρχησαν, προηγούμενοι ακόμα και με τέσσερα γκολ (12-15 ημίχρονο, 12-16 στο 31’, 13-17 στο 33’).

Ο ΠΑΟΚ με τους Κοκκώνη και Βεσελίνοβιτς, κατάφερε να μειώσει σε 16-17 (36’) και να ισοφαρίσει 18-18 στο 40’ με τον Σέρβο αριστερόχειρα.

Ο μαχητικός Φοίβος πήρε ξανά το προβάδισμα (20-21) με τον Μπαλαμό στο 50’, αλλά ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε σημαντικό προβάδισμα με σερί 4-0 (24-21) στο 54’, ενώ «καθάρισε» το ματς στο τελευταίο δίλεπτο με σημαντικές επεμβάσεις του Λοίζου και τους Νικολαϊδη, Μαστορογιάννη και Κοκκώνη να μετατρέπουν το 25-24 σε 28-24.

ΠΑΟΚ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 28-24
Τα πεντάλεπτα
: 3-1, 5-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-15 (ημχ.), 15-17, 17-18, 19-19, 21-21, 24-21, 28-24
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 1, Τσίλης 3, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης 8, Αποστόλου, Ορφανουδάκης, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 10.
ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος 2, Μέτσης 4, Βότσης 2, Μπαλαμός 5, Κεχαγιάς, Αλμπανίδης, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Ντουλματζής, Ματσού 2, Λιάπης 1, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζής.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 6/7-2/2