Ο Κιπτσόγκε νικητής στον ημιμαραθώνιο του Δελχί

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Κενυάτης, Ελιούντ Κιπτσόγκε τερμάτισε πρώτος τον ημιμαραθώνιο του Δελχί, με τον συμπατριώτη του Ογκουστίνε Τσόγκε, να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

O «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Ρίο στο μαραθώνιο, χρειάστηκε 59 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα για κόψει πρώτος το νήμα του τερματισμού.

Ο Κιπτσόγκε επιτάχυνε περίπου 1 χλμ πριν από τον τερματισμό, αφήνοντας πίσω του τον Αιθίοπα Γιγκρέμ Ντεμελάς, o οποίος μετρούσε τρεις σερί νίκες στη διοργάνωση.

Ταυτόχρονα ο Κιπτσόγκε βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν μέχρι πρότινος 59:25 και το είχε πετύχει το 2012 στο Λιλ, όπως επίσης και το ρεκόρ αγώνα, το οποίο κατείχε από το 2014 με 59:06 ο Γκάγε Αντόλα.

Στις γυναίκες τη νίκη κατέκτησε η Γουόρκνες Ντεγκέφα με 1:07.42, αφήνοντας δεύτερη την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του ημιμαραθωνίου Πέρις Γεπτσιρτσίρ και την ασημένιο Παγκόσμια πρωταθλήτρια στην απόσταση Ελά Κίπροπ.