Πανιώνιος - ΝΟ Καλαμακίου 6-5

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Πανιώνιος πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πόλο Α1 ανδρών επικρατώντας εντός έδρας, 6-5 του Καλαμακίου, σε ένα ματς που δεν έλειψε η ένταση.

Ο Πανιώνιος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος ανέβασε απόδοση και έφερε το ματς στα ίσα. Το νικητήριο για τους Νεοσμυρνιώτες πέτυχε ο Γαβριήλ Γαβαλάς στο 3.14 πριν από τη λήξη του αγώνα.

Στο 0.55 της δ’ περιόδου υπήρξε διακοπή καθώς, μετά από διπλή αποβολή που δόθηκε από τους διαιτητές, διαπληκτίστηκαν οι δύο αθλητές που αποβλήθηκαν και κάποιοι συμπαίκτες τους από τους πάγκους μπήκαν στην πισίνα και απειλήθηκε γενική σύρραξη.

Με την επέμβαση των ψυχραιμότερων αποκαταστάθηκε η ηρεμία και το ματς συνεχίστηκε, μετά από 15 περίπου λεπτά, και αφού αποβλήθηκαν με αντικατάσταση οι Φλώρος Ανδ. του ΝΟ Καλαμακίου, Πανταζόπουλος, Βέκκος και Ποταμιάνος του Πανιωνίου για συμμετοχή στη σύρραξη.

Με κόκκινη κάρτα είχε αποβληθεί στο 4.44 πριν από τη λήξη της δ’ περιόδου ο βοηθός προπονητή του ΝΟ Καλαμακίου Χρυσάφης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 6-5

Οκτάλεπτα: 1-1, 0-2, 3-2, 2-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Καρακάσης Ν. 4, Κουλιεράκης 1, Γαβαλάς Γ. 1

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ: Αναγνωστόπουλος 1, Ιωαννίδης 2, Φαναριώτογλου 1, Καστανάκης 1.