Στην επόμενη φάση η Ποζίλιπο!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η Ποζίλιπο των Άγγελου Βλαχόπουλου και Γιώργου Δερβίση επικράτησε με 13-7 της Ποσκ Σπλιτ στο ματς του β' προκριματικού γύρου του Εuro Cup.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δύο τέρματα. Ωστόσο, στη δεύτερη και τρίτη περίδο περίοδο η Ποζίλιπο ανέβασε κατακόρυφα το ρυθμό της και ξέφυγε στο σκορ με 3-10.

Στην τελευταία περίοδο η Σπλιτ προσπάθησε να ανακάμψει όμως ήταν αργά.

Ο Βλαχόπουλος πέτυχε 2 γκολ, με τον Δερβίση να αποβάλλεται στις αρχές της δεύτερης περιόδου χωρίς αντικατάσταση, έχοντας επιβαρυνθεί με τρεις αποβολές.

Η Ποζίλιπο προηγείται με 6 βαθμούς στο Ε' γκρουπ και απομένει το αυριανό και θεωρητικά δυσκολότερο παιχνίδι κόντρα στην Μλάντοστ.

H Mλάντοστ ηττήθηκε με 6-10 από την Ζούγκλο και έτσι η ουγγρική ομάδα πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 3β. και ακολούθησαν Μλάντοστ και Ποσκ Σπιτ με 1β.

Ποσκ Σπλιτ - Ποζίλιπο 7-13

Οκτάλεπα: 2-2, 0-3, 1-6, 4-2