Νικητής ο Κιπτσόγκε, 116ος ο Μερούσης και 132ος ο Καλομοίρης

Ο Ελιούντ Κιπτσόγκε κατέκτησε το μοναδικό ολυμπιακό μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή του. Ο Κενυάτης τερμάτισε πρώτος στο μαραθώνιο του Ρίο σε 2:08.44, με τους Μερούση και Καλομοίρη, στην 116η και 132η θέση, αντίστοιχα.

Ο 31χρονος μαραθωνοδρόμος, ο οποίος είχε κατακτήσει στα 5χλμ. το ασημένιο στο Πεκίνο και το χάλκινο στην Αθήνα, κατέκτησε την πρωτιά στον πλέον απαιτητικό αγώνα δρόμου, 42.195μ.

Δεύτερος τερμάτισε ο Αιθίοπας Φεϊσα Λιλέσα 1:10 λεπτά αργότερα και τρίτος ο Αμερικανός Γκάλεν Ρουπ +1:21.

Ο Χριστόφορος Μερούσης τερμάτισε στην 116η θέση με χρόνο 2:29.39, με το ατομικό του ρεκόρ να είναι 2:19.00, το οποίος το είχε πετύχει 26/05/2015. Ο Μιχάλης Καλομοίρης από την πλευρά του πέρασε 132ος τη γραμμή του τερματισμού έπειτα από 2:37.03, με το ατομικό του ρεκόρ να είναι 2:29.30, τον οποίο είχε πετύχει στον Μαραθώνιο της Ρώμης 22/03/2015.

Σημειώνεται ότι ο Καλομοίρης, δικηγόρος στο επάγγελμα, είχε τρέξει ως ερασιτέχνης στο μαραθώνιο της Ρώμης, στον οποίο είχε τερματίσει στην 8άδα και διαπίστωσε φέτος ότι αποτελούσε κριτήριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.