Πανελλήνιο ρεκόρ ο Γκολομέεβ, αλλά εκτός ημιτελικών...

Πανελλήνιο ρεκόρ ο Γκολομέεβ, αλλά εκτός ημιτελικών...

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ έκανε σπουδαία εμφάνιση, σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ. ελεύθερο, ωστόσο ο χρόνος δεν τον «έβαλε» στον ημιτελικό του αγωνίσματος. 

Ο κολυμβητής μας που κατετάγη τρίτος στην 5η προκριματική σειρά, πίσω από τον Βρετανό Ντάνκαν Σκοτ (48.01) και τον Βέλγο Γκλεν Σούργκελουζε με 48.65, κατέλαβε την 20η θέση και  έμεινε εκτός της προνομιούχου 16άδας. 

Ο Έλληνας πρωταθλητής κολύμπησε σε 48.68, βελτιώνοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο είχε πετύχει στο Golden Tour του Νανσί, στις 25/05/2015 (48.85) .

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αθλητής του Εθνικού κολύμπησε το ταχύτερο 50άρι (22.77) από τους 59 συμμετέχοντες, ωστόσο στα τελευταία 25 μέτρα δεν κατάφερε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να υποχωρήσει. 

Η πρόκριση χάθηκε άδικα για τον Γκολομέεβ, αν σκεφτεί κανείς ότι κολύμπησε το 100άρι στη σκυτάλη προ ημερών σε 47.43...

Ταχύτερος όλων ο Αυστραλός Κάιλ Τσάλμερς με 47.90, ακολούθησε ο Αμερικανός Κάλεμπ Ντρέσελ με 47.91 και τρίτος ο Βρετανός Ντάνκαν Σκοτ με 48.01.

Στην 16η θέση βρέθηκε ο Αμερικανός κάτοχος του τίτλου, Νέιθαν Εϊντριαν, με επίδοση 48.58.

Ο αθλητής του Άκη Οικονόμου έχει μία τελευταία ευκαιρία να κολυμπήσει αυτό που μπορεί και να εξασφαλίσει μία πρόκριση στον ημιτελικό των 50μ. ελεύθερο, την προσεχή Πέμπτη στις 19:20, αγώνισμα στο οποίο αγωνίζεται ένας ακόμη Έλληνας, ο Οδυσσέας Μελαδίνης. 

Οι 16 των ημιτελικών

RANK HEAT ATHLETE TIME TIME BEHIND
1 7 AUS
CHALMERS Kyle
47.90   qualified 
2 7 USA
DRESSEL Caeleb
47.91 +0.01 qualified 
3 5 GBR
SCOTT Duncan
48.01 +0.11 qualified 
4 8 AUS
MCEVOY Cameron
48.12 +0.22 qualified 
5 6 CAN
CONDORELLI Santo
48.22 +0.32 qualified 
6 6 SIN
SCHOOLING Joseph
48.27 +0.37 qualified 
7 8 GER
WIERLING Damian
48.35 +0.45 qualified 
8 6 RUS
MOROZOV Vladimir
48.39 +0.49 qualified 
9 8 BEL
TIMMERS Pieter
48.46 +0.56 qualified 
10 8 ITA
DOTTO Luca
48.47 +0.57 qualified 
11 7 CAN
KISIL Yuri
48.49 +0.59 qualified 
12 6 NED
VERSCHUREN Sebastiaan
48.51 +0.61 qualified 
13 6 BRA
CHIERIGHINI Marcelo
48.53 +0.63 qualified 
14 6 CHN
NING Zetao
48.57 +0.67 qualified 
14 8 FRA
MIGNON Clement
48.57 +0.67 qualified 
16 7 USA
ADRIAN Nathan
48.58 +0.68 qualified