Βραζιλία - Λιθουανία 76-82 (vid)

Η Βραζιλία επέστρεψε από το -30, αλλά η Λιθουανία νίκησε τον κακό της εαυτό και τη... διαιτησία και έκανε ιδανική πρεμιέρα στους Ολυμπιακούς του Ρίο (76-82).

Η Λιθουανία παραλίγο να κάνει απίστευτη πρεμιέρα απέναντι στην «οικοδέσποινα», ωστόσο η Βραζιλία δεν ήθελε σε καμία περίπτωση ν' απογοητεύσει το κοινό της στην «Carioca Arena 1» και έκανε επική ανατροπή. Οι Βραζιλιάνοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν τη βοήθεια της διαιτησίας και η Λιθουανία... που χαλάρωσε της επέτρεψε από το -30 να ρίξει τη διαφορά ακόμα και στους 4 πόντους. Παρόλα αυτά η «Lietuva» κράτησε την ψυχραιμία της στο τέλος κι άνοιξε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς του Ρίο.

Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα ο Γιόνας Ματσιούλις ευστόχησε σε τρίποντο εκτός ισορροπίας έκανε το 7-6 κι οι Λιθουανοί... πήραν φόρα. Η ευρωπαϊκή ομάδα πήρε γρήγορα ρυθμό και επιμέρους σκορ 3-9 της επέτρεψε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (17-27 στο 10') μετά από το κάρφωμα του Μάντας Καλνιέτις.

Η Βραζιλία που έπαιζε πολύ κακή άμυνα δεν κατάφερε να βρει τα πατήματά της ούτε και στη συνέχεια, με τη Λιθουανία ν' αυξάνει συνεχώς τη διαφορά που της επέτρεψε να κάνει ρεκόρ ημιχρόνου. Η «Lietuva» έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +29 και οι 58 πόντοι που πέτυχε είναι οι περισσότεροι που έχει πετύχει σ' ένα ημίχρονο σε Ολυμπιακούς (σ.σ. το προηγούμενο ήταν οι 55 απέναντι στην Κίνα στους Ολυμπιακούς του 1992).

Με το κοινό της Βραζιλίας να μοιάζει απογοητευμένο οι... γηπεδούχοι άρχισαν την αντεπίθεση! Με μπροστάρηδες τους Μπαρμπόσα και Νέτο πραγματοποίησαν καλή τρίτη περίοδο και κυριάρχησαν στο τέλος! Με απίστευτο επιμέρους σκορ (20-4) ο Λεάντρο Μπαρμπόσα έριξε τη διαφορά στο -4 από κοντά (71-75 στο 38') και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον. Ωστόσο, ένα έμμεσο τρίποντο του Σαμπόνις (71-78 στο 39') έβαλε τέλος στα... όνειρα της Βραζιλίας που έχασε την ευκαιρία να πάρει απίστευτη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 29-58, 52-70, 76-82