Στην 51η θέση ο Ταμουρίδης!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Γιάννης Ταμουρίδης τερμάτισε στην 51η θέση του αγώνα ποδηλασίας δρόμου, συνολικής απόστασης 237.5χλμ, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο παραλιακό μέτωπο της Kοπακαμπάνα.

Ο κορυφαίος Έλληνας ποδηλάτης κατάφερε κόντρα στις δυσκολίες που αντιμετώπισε τον τελευταίο καιρό, να τερματίσει στην 51η θέση ανάμεσα σε 207 αθλητές με χρόνο 6:30.05. Μάλιστα από τους 207 αθλητές κατάταξη πήραν οι 63, οι δύο ήταν εκτός χρόνο και οι υπόλοιποι 142 δεν τερμάτισαν.

Θυμίζουμε ότι ο Θεσσαλονικίος πρωταθλητής είχε τραυματιστεί στην κλείδα και αναγκάστηκε να χειρουργηθεί ένα μήνα σχεδόν πριν τους αγώνες.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βέλγος Γκρεγκ φαν Αφερμάετ με 6:10.05, ακολούθησε ο Δανός Γιάκομπ Φούγκλσανγκ με τον ίδιο χρόνο και τρίτος ο Πολωνός Ράφαλ Μάικα με 6:10.10.

Αυτή είναι η δεύτερη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες για τον Ταμουρίδη, ο οποίος στο Λονδίνο είχε τερματίσει 109ος.